Podczas koncertu będzie można usłyszeć takie dzieła, jak „Polonez koncertowy A-dur na orkiestrę symfoniczną” Stanisława Moniuszki, „Koncert skrzypcowy d-moll”, który stworzył Felix Mendelssohn-Bartholdy oraz uwerturę i muzykę baletową do dramatu muzycznego „Rosamunda księżniczka Cypru op. 26”.
Stanisław Moniuszko, twórca polskiej opery narodowej – i tym razem zaczerpnął inspirację z tradycji – na warsztat wziął bowiem jeden z rodzimych tańców narodowych. Warto wspomnieć, że pełen lekkości i delikatności „Polonez koncertowy A-dur” niestety rzadko gości dziś w repertuarach filharmonii.
Felix Mendelssohn-Bartholdy napisał „Koncert skrzypcowy d-moll” w 1822 roku, w wieku zaledwie 13 lat. Utrzymany w mozartowskim stylu, zadedykowany ukochanemu nauczycielowi – Edwardowi Rietzowi, jest jednym z dzieł świadczących o niebywałym talencie młodego twórcy. Ten młodzieńczy, pełny energii utwór zachwycający lekkością i inwencją melodyczną będzie można usłyszeć w interpretacji 26-letniej skrzypaczki Gabrieli Graboń. Jest ona laureatką ponad 70 konkursów o randze międzynarodowej i ogólnopolskiej, m.in. Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie.
Po przerwie zabrzmi uwertura i muzyka baletowa do dramatu muzycznego „Rosamunda księżniczka Cypru op. 26” Franza Schuberta. Jest ona doskonałym przykładem muzyki, która stała się autonomiczna i niemal od początku wiodła swój własny żywot, podczas gdy o sztuce słuch zaginął. Bo jest to także jeden z najsławniejszych utworów kompozytora, skomponowany z polotem i wdziękiem. Orkiestrę poprowadzi Piotr Bywalec – dyrygent-rezydent Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2024/2025.
Koncert odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 19 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej. Bilety w cenie 40 złotych normalny i 30 złotych ulgowy do nabycia w kasie Filharmonii od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17 lub na godzinę przed koncertem.
Źródło: Filharmonia Świętokrzyska