Krzysztof Grzondziel urodził się w 1959 roku w Mysłowicach. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. W 1984 roku ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. Studiował w pracowni grafiki prof. Tomasza Jury, w pracowni malarstwa prof. Macieja Bieniasza oraz w pracowni rzeźby prof. Bronisława Chromego. W latach 1977-1981 odbywał konsultacje artystyczne u Jerzego Dudy-Gracza.
W czasach PRL jego dzieła skutecznie były blokowane przez cenzurę. W 1988 roku artysta zdecydował się na bojkot oficjalnych imprez kulturalnych, skazując się jednocześnie na artystyczny niebyt. W ten sposób dołączył do „straconego pokolenia”. Zmiany w podejściu do jego twórczości nie przyniósł niestety także przełom 1989 roku.
Krzysztof Grzondziel zawsze chciał poprzez własną sztukę rozmawiać z widzem, poruszać jego wyobraźnię, prowokować do myślenia, wskazywać palcem winowajców, bronić prześladowanych. Stało się to możliwe dopiero po 2000 roku, dzięki jego decyzji o udziale w wystawach zbiorowych satyry. Liczne nagrody, które wtedy otrzymał, sprawiły, że jego prace stały się znane na całym świecie. Mimo to, jego dzieła z okresu PRL nadal pozostały nieznane szerszej publiczności. Jedynie ich część jest na stałe prezentowana w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.
Wystawa „Portret pamięci” była pierwszą ekspozycją prezentującą w całości twórczość artysty. Gościła w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej od 12 lipca i została pozytywnie odebrana przez kielecką publiczność. 4 października o godzinie 17 odbędzie się finisaż ekspozycji. Podczas wydarzenia Krzysztof Grzondziel zaprezentuje swój najnowszy obraz „Gods of War” z cyklu „The End”.
Źródło: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach