W piątkowy wieczór estrada Filharmonii Świętokrzyskiej zamieni się w scenę
operową. Zabrzmią z niej jedne z najpiękniejszych arii operowych, których wykonawcami będą studenci Wydziału Wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego
Fryderyka Chopina w Warszawie, pod kierunkiem prof. Ryszarda Cieśli:
JING LI - sopran
YILIN ZHANG - sopran
XIAOMIN WANG - mezzosopran
HUI ZHENG - tenor
LUZHEN SHI - baryton
oraz orkiestra symfoniczna FŚ pod dyrekcją Janusza Przybylskiego. Słowo o muzyce wygłosi Ryszard Cieśla.
W programie koncertu:
GIUSEPPE VERDI - Preludium z opery
Rigoletto
WOLFGANG AMADEUS MOZART -
Dies Bildnis ist bezaubernd schön aria Tamina z I aktu opery
Czarodziejski flet
STANISŁAW MONIUSZKO - Recytatyw i aria Hanny
Do grobu żyć… z IV aktu opery
Straszny Dwór
CHARLES GOUNOD - Recytatyw i aria Valentina
O sainte medaille… Avant de quitter z II aktu opery
Faust
LÉO DELIBES - Recytatyw i
Duet kwiatów z I aktu opery
Lakmé
PIETRO MASCAGNI - Intermezzo z opery
Rycerskość wieśniacza
GIOACCHINO ROSSINI -
Una voce poco fa aria Rozyny
… z I aktu opery
Cyrulik sewilski
KAROL SZYMANOWSKI -
Uśnijcie krwawe sny Króla Rogera... pieśń Roksany z II aktu opery
Król Roger
JACQUES OFFENBACH -
Barkarola duet z II aktu opery
Opowieści Hoffmann
GIACOMO PUCCINI -
In un coupe… O Mimi… duet Rodolfa i Marcello z IV aktu opery
Cyganeria
O wykonawcach:
JING LI
Sopran liryczny. Członek Stowarzyszenia Muzyków chińskiej prowincji Hubei, nauczyciel akademicki na wydziale muzycznym Hankou University (Chiny). W kwietniu 2017 roku uzyskała promocję magistra sztuki w klasie Anke Höpner Conservatorium of Music Uniwersytetu w Sydney (Australia), otrzymując stypendium im. Helen Myers za doskonałe wyniki podczas studiów w sztuce operowej. Laureatka wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, w tym m.in.
Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Moskiewskiego Konserwatorium im. Czajkowskiego w 2018. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi, takimi jak: Orkiestra Symfoniczna Uniwersytetu w Sydney, Młodzieżowa Orkiestra Miasta Wuhan,
Sunshine Philharmonic Orchestra centralnego Uniwersytetu w Pekinie, Międzynarodowa Orkiestra Miasta Changijang. Aktualnie przygotowuje się do wszczęcia przewodu doktorskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. dr hab. Ryszarda Cieśli i dr hab. Beaty Szebesczyk.
YILIN ZHANG
Sopran liryczny. Studiowała na Wydział Edukacji Muzycznej Konserwatorium w Tianjin pod kierunkiem prof. Li Xiuqi (baryton). Od września 2015 studiowała w Konserwatorium w Parmie w klasie sopranu pod kierunkiem prof. Cristiny Curti oraz prof. Massimo Guidettiego w klasie fortepianu. W okresie studiów zagrała rolę Noriny w operze
Don Pasquale oraz rolę Giulietty w
I Capuletti e Montecchi. Laureatka wielu konkursów, w tym m.in. Miss Universe w Malezji, a także Best Talent Award. W latach 2018-2019 brała udział w wielu wielkich spektaklach odbywających się w Puyang, m.in.
Gali Noworocznej. W październiku 2019 roku rozpoczęła studia doktoranckie na Wydziale Wokalistyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Ryszarda Cieśli oraz Beata Szebesczyk.
XIAOMIN WANG
Mezzosopran. Ukończyła studia w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Turynie we Włoszech. Od września 2018 roku do lipca 2021 roku uczyła muzyki wokalnej na Wydziale Muzycznym Uniwersytetu Pedagogicznego w Hunanie.
Uczyła się u Silvana Silbano (mezzosopran), Paolo Coni (baryton), prof. Ryszarda Cieśli, prof. Zhongnan Zhao Xiaopinga, a także u Barbary Frittoli (sopran). Laureatka konkursów, w tym m.in. Międzynarodowego Konkursu Muzyczny
Città di Massa we Włoszech. Była uczestniczką Kursu Mistrzowskiego tenora José Carrerasa. Brała udział w licznych spektaklach operowych, m. in.:
Gianni Schicchi oraz
Romeo i Julia granych podczas pierwszego Chińskiego Festiwalu Opery Neoklasycznej, emitowanych przez CCTV,
Wesele Figara w Teatrze Meixihu,
Królewna Śnieżka w Teatrze Narodowym w Pekinie oraz koncertach, m.in.: w Centrum Artystycznym Fortepianów Steinwaya
Miłośnicy muzyki w Changsha i
Karnawałowej nocy wokalnej Xiaomina z przyjaciółmi. Ponadto wzięła udział w koncercie pod dyrekcją Kamala Khana (dyrygenta Metropolitan Opera).
HUI ZHENG
Tenor. Jest w trakcie studiów doktoranckich w dziedzinie muzyki wokalnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Mediolanie we Włoszech. Studiował u prof. Li Guoling oraz u prof. Mariny Giorgio. Studiował również u muzyków włoskich – tenora Salvatore Fisichella i dyrygenta Ronlando Nicolosi oraz u prof. Ryszarda Cieśli na UMFC w Warszawie. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Turynie i Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Cerignola Opera House (Włochy). Kilkakrotnie brał udział w spektaklu operowym
Czarodziejski flet W. A. Mozarta oraz w koncertach w Bibliotece Caversazzi, Kościele Valdese, Konserwatorium Muzyczne w Mediolanie, Centrum Sztuki Konserwatorium Muzycznego w Xi'an w Chinach, Kościele Santa Maria Maggiore (Włochy).
LUZHEN SHI
Baryton. Ukończył Szkołę Muzyczną przy Uniwersytecie w AnYang w Chinach i na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku. Studiował pod kierunkiem m.in. u prof. Yichun hin i prof. Ryszarda Cieśli Uniwersytetu Muzycznego Chopina w Warszawie. W tym okresie pracował w Zespole Pieśni i Tańca Wydziału Politycznego Chińskiej Policji Zbrojnej jako aktor śpiewający. Laureat Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Chuncheo (Korea) i Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kulturalnej na Białorusi. Śpiewał m.in. w Filharmonii Narodowej w Charkowie (Ukraina) i na Festiwalu Muzycznym w Livorno we Włoszech. Obecnie przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej.
JANUSZ PRZYBYLSKI
Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi (klasa dyrygentury prof. Tomasza Kiesewettera oraz klasa altówki prof. Zbigniewa Friemana). Studia uzupełniał we Włoszech pod kierunkiem prof. Franco Ferrary. Odbył też studia aspiranckie w Konserwatorium Leningradzkim w klasie prof. Arwida Jansonsa. Kierował zawodowym chórem Filharmonii Krakowskiej. Za przygotowanie chórów do nagrania
Pasji K. Pendereckiego otrzymał nagrodę Amerykańskiej Akademii Płytowej w Hollywood. Był dyrektorem artystycznym Filharmonii Olsztyńskiej i Bałtyckiej, kierownikiem muzycznym Warszawskiej Opery Kameralnej, zastępcą dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Wielkiego w Warszawie, dyrektorem artystycznym Opery Bałtyckiej i Opery Narodowej w Skopje. Koncertował we wszystkich krajach Europy, Ameryce i krajach azjatyckich. Nagrywa dla radia i telewizji. Artystę uhonorowano wieloma nagrodami i odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi, m. in.: Orderem Emira Kuwejtu, nagrodą niemieckich krytyków muzycznych za najlepsze przedstawienie prezentowane w Niemczech, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Medalem Św. Jakuba za upowszechnianie kultury muzycznej miasta Olsztyn, odznaczeniem Gloria Artis, Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańsk za wybitny wkład w krzewieniu kultury muzycznej na Pomorzu, Kawalerskim Krzyżem Odrodzenia Polski. Otrzymał także Fryderyka za wybitne nagrania płytowe. Współpracuje z Petersburskim Teatrem Tańca, Moscau Imperial Balett, Teatrem Opery i Baletu z Woroneża, Teatrem Wielkim w Mińsku oraz Operą i Filharmonią we Lwowie i Skopje. W latach 2008-2011 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Obecnie jest pedagogiem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2010 otrzymał z rąk Prezydenta RP nominację na profesora sztuk muzycznych.
RYSZARD CIEŚLA
Absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. W tym samym roku został zaangażowany do Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie pozostaje na etacie solisty do dnia dzisiejszego. Kształcenie głosu kontynuował pod opieką Kazimierza Pustelaka. Członek zespołu muzyki dawnej
Bornus Consort. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w 's-Hertogenbosh w Holandii (1986). Jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki odbył roczne studia w Hochschule für Music und Darstellende Kunst w Wiedniu. W macierzystej uczelni, w której pełnił funkcję prorektora ds. dydaktyki, obecnie dziekana Wydziału Wokalnego, prowadzi samodzielną klasę z tytułem naukowym profesora nadzwyczajnego. Szef artystyczny Filharmonii im. Romualda Traugutta, towarzystwa patriotycznego założonego w 1983 r. przez muzykologa i krytyka muzycznego Tadeusza Kaczyńskiego. Organizator i dyrektor artystyczny festiwali: Pasyjnego
Crucifixus est?, Pieśni Kompozytorów Polskich,
Pieśni Europejskiej, Poezji Polskiej,
Amor Patriae, Salonów Artystycznych. Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pasją artysty jest reżyseria spektakli i widowisk muzycznych. Wśród ważniejszych realizacji znajdują się m.in.:
Straszny dwór (Chicago, 2007 i 2017),
Cosi fan tutte (Gorzów Wlkp., Sewilla, Stambuł, 2011),
Don Giovanni (Rheinsberg, 2015),
Eugeniusz Oniegin (scena kameralna TW-ON 2017 i 2018,
Orfeusz i Eurydyka w krainie tęczy (Teatr Nowy i Teatr Żydowski). Na koncie artystycznym posiada nagrania do zbiorów archiwalnych Polskiego Radia oraz nagrania płytowe pieśni okresu odzyskania niepodległości. Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków od 1984, w ZG (prezes) od 2017.
(źródło: FŚ)