24 listopada, godz. 12.00
NIEDZIELA W MUZEUM, Nowinki przy staropolskim stole
pl. Zamkowy 1
24 listopada w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich odbędzie się wykład pt. Nowinki przy staropolskim stole, który poprowadzi Artur Rakowski.
27 listopada, godz. 17.00
zajęcia muzeoterapeutyczne pt. W drodze do rezyliencji
pl. Zamkowy 1
Rezyliencja to umiejętność dostosowywania się do zmieniających się warunków życia, zmian zachodzących w naszym otoczeniu. To również proces uodporniania się na stres wywołany przeciwnościami losu i napotykanymi trudnościami. Zajęcia zorganizowane są z myślą o zadbaniu o dobrostan uczestników, sprawieniu, by byli bardziej uważni na swoje potrzeby i emocje oraz by kształtowali i doskonalili umiejętność rezyliencji.
Organizatorzy zapraszają na pięć spotkań muzeoterapeutycznych dla dorosłych, zorganizowanych pod hasłem W drodze do rezyliencji, które było tematem tegorocznej VI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Muzeoterapia, zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Kielcach.
Pierwsze zajęcia odbędą się 27 listopada. Kolejne – w każdą środę o godzinie 17.00 w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.
Zapisy prowadzone są pod nr. tel.: 660 957 875.
28 listopada, godz. 17.00
wernisaż wystawy czasowej Marmury Kieleckie. Tradycje i współczesność
Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach, ul. Rynek 3
Ekspozycja poświęcona jest historii eksploatacji marmurów świętokrzyskich, które już od końca XVI w. wykorzystywane były w architekturze i sztuce. Tematem przewodnim zbiorów prezentowanych na wystawie jest działalność przedsiębiorstwa, funkcjonującego nieprzerwanie od 1874 r., które znane było w kraju pod potoczną nazwą Marmury Kieleckie. W ciągu 150 lat działalności wielokrotnie zmieniało ono status prawny, nazwy, przeżywało sukcesy i porażki. Pojawiali się nowi właściciele i menadżerowie, jednak pokoleniowa ciągłość załogi nigdy nie została przerwana.
Kuratorem i koordynatorem wystawy czasowej Marmury Kieleckie. Tradycje
i współczesność jest dr Paweł Król, kierownik Działu Historii Naturalnej Muzeum Narodowego w Kiecach.
30 listopada
finisaż wystawy czasowej Poza ramami. Literackie inspiracje w grafice. François Villon Wielki i Mały testament
ul. Jana Pawła II 5
To ostatnia szansa, by zobaczyć wystawę pt. Poza ramami. Literackie inspiracje w grafice. François Villon: Wielki i Mały testament w Muzeum Stefana Żeromskiego.
Jak wyglądało życie codzienne w późnośredniowiecznym mieście? Z jakimi problemami zmagali się jego mieszkańcy, szczególnie ci z nizin społecznych? Jak wyglądała ich rzeczywistość? W barwny, ale i dosadny sposób odpowiedział na to pytanie François Villon, opisując w Wielkim i Małym testamencie obyczajowość epoki, sposób życia i zainteresowania mieszkańców stolicy Francji.
Wystawa pt. Poza ramami. Literackie inspiracje w grafice. François Villon Wielki i Mały testament dzięki grafikom Stefana Mrożewskiego przybliża zwiedzającym zarówno twórczość, jak i postać samego autora. Ukazuje także wzajemne przenikanie się sfer sacrum i profanum w średniowiecznej codzienności.
Kuratorka wystawy: Paulina Bies.
Koordynatorka: Magdalena Del.
10 grudnia, godz. 18.00
wernisaż wystawy czasowej pt. Sezamie, otwórz się! Nabytki nowe i nie tylko
pl. Zamkowy 1
Muzeum Narodowe w Kielcach, jak większość instytucji tego typu, na wystawach stałych udostępnia jedynie niewielki procent swoich zasobów. A co dzieje się z pozostałymi muzealiami?
Przechowywane w magazynach, są niedostępne na co dzień dla publiczności. Dlatego tematem ekspozycji, prezentowanej od grudnia 2024 do marca 2025 r., będą nieeksponowane lub rzadko pokazywane obiekty, znajdujące się w zbiorach MN.
A ponieważ do zadań muzeum oprócz przechowywania, opracowywania i konserwowania muzealiów należy także powiększanie zbiorów, będzie to okazja, aby zaprezentować nowe nabytki i spróbować zapoznać zwiedzających z zasadami, według których tworzy się kolekcje, oraz przedstawić drogę, którą przebyć musi dana rzecz, zanim włączona zostanie do muzealnego inwentarza.
Kuratorka wystawy: Anna Pietrzak.
Koordynatorka: Anna Latos-Paryska.
Warsztaty bożonarodzeniowe w Muzeum Narodowym w Kielcach
Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia MN zaprasza na wyjątkowe warsztaty, które odbędą się w oddziałach. Każdy z nich przygotował autorską ofertę edukacyjną, łączącą tradycję z twórczym działaniem.
Warsztaty w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich
Bomb(k)owy ekowarsztat
W Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich odbędą się warsztaty plastyczne, których uczestnicy będą mieli okazję poznać zimowe pejzaże i nastroje wyrażone w obrazach prezentowanych w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej im. Alojzego Obornego. W części warsztatowej przyjdzie czas na tworzenie ekobombek z tektury, sznurka, cekinów, gałązek i wstążek.
Zajęcia zorganizowane są z myślą o uczniach szkół podstawowych.
Rezerwacja:
- nr tel.: 41 344 40 14, wew. 233,
- e-mail: edukacja@mnki.pl.
Warsztaty w Muzeum Stefana Żeromskiego
Pomocnik Świętego Mikołaja
Podczas zajęć uczestnicy bliżej poznają postać Świętego Mikołaja. Skąd się wziął? Gdzie mieszka? Dzieci wcielą się także w postacie elfów – pomocników Mikołaja – i zaprojektują własne pudełko na świąteczny prezent.
Warsztaty zorganizowane są z myślą o przedszkolakach i uczniach klas I–III szkół podstawowych.
W poszukiwaniu Świętego Mikołaja
Zajęcia mają na celu przybliżenie uczniom historii Świętego Mikołaja – biskupa oraz zwyczajów związanych z mikołajkami. Szczególny nacisk położony zostanie na ideę obdarowywania. Uczestnicy napiszą kartkę do Świętego Mikołaja, w której opiszą, jakie prezenty chcieliby dostać ich najbliżsi.
Zajęcia przygotowane są z myślą o przedszkolakach i uczniach klas I–III szkół podstawowych.
Rezerwacja:
- nr tel.: 41 344 57 92,
- e-mail: zeromski@mnki.pl.
Warsztaty w Muzeum Dialogu Kultur
Słów kilka o Świętym Mikołaju
Kiedy żył Święty Mikołaj? Kim był naprawdę i skąd wzięła się jego legenda? Na te pytania organizatorzy odpowiedzą podczas warsztatów, które przeniosą uczestników do Bari we Włoszech, gdzie znajduje się słynna bazylika św. Mikołaja. Poruszony zostanie także ciekawy wątek – co łączy świętego z… wilkami. Zajęcia zakończą się tworzeniem pracy plastycznej, która będzie nawiązywać do tej niezwykłej postaci.
Warsztaty przygotowane są z myślą o uczniach klas 0–III szkół podstawowych.
Zimowe świętowanie na świecie
Uczestnicy zajęć poznają fascynujące tradycje związane z zimowym świętowaniem na świecie. Organizatorzy opowiedzą o tradycjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia, ale także o włoskiej "rzece ognia" w Agnone, żydowskim święcie Chanuka i tradycyjnych potrawach świątecznych. W drugiej części spotkania uczestnicy spróbują swoich sił w grze drejdla, która jest ważnym elementem Chanuki.
Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas IV–VIII szkoły podstawowej.
O magii bożonarodzeniowego drzewka
Choinka to symbol świąt Bożego Narodzenia. Podczas warsztatów zostanie omówiona geneza zwyczaju jej ubierania, uczestnicy poznają także symbolikę ozdób choinkowych i dowiedzą się, dlaczego szklane bombki wyparły tradycyjne dekoracje. Będzie to okazja, by zgłębić historię tego pięknego zwyczaju i wspólnie podziwiać jego magię.
Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych.
Rezerwacja:
- nr tel.: 41 344 60 96 wew. 307,
- e-mail: dialog@mnki.pl.
Warsztaty w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy
Świąteczne tworzenie w Wiślicy
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy zaprasza na warsztaty bożonarodzeniowe, które stały się tradycją tego miejsca. Zajęcia rozpoczną się prezentacją multimedialną o zwyczajach świątecznych, następnie uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie wykonać ozdoby świąteczne z gliny plastycznej oraz pomalować porcelanowe kubki. Spotkanie zakończy quiz o tradycjach bożonarodzeniowych oraz wspólne śpiewanie kolęd w formule karaoke.
Zajęcia zorganizowane są z myślą o przedszkolakach i uczniach szkół podstawowych.
Rezerwacja:
- nry tel.: +48 41 306 51 00, 41 300 20 69,
- nr tel. kom.: +48 730 729 200,
- e-mail: wislica@mnki.pl.
Źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach