„Pomysł powstał w momencie, kiedy uzmysłowiliśmy sobie, że Skalbmierz jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem, ciekawie położonym, posiadającym atrakcje na skalę światową, w którego sąsiedztwie jest wiele interesujących miejsc do zobaczenia. To właśnie tu znaleziono najstarszy ślad koła na świecie, albo jedno z najstarszych grodzisk średniowiecznych. To sprawia, że wcale nie musimy jeździć po świecie, albo dalekich zakątkach kraju, aby móc podziwiać i zwiedzać wyjątkowe, historyczne miejsca” – mówiła jedna z realizatorek projektu Agata Jackiewicz.
Dzięki udziałowi dzieci w wycieczkach rowerowych i warsztatach znacząco podniesie się ich wiedza i świadomość miejsca z którego pochodzą. Dodatkowym atutem będzie pozbawienie ich pewnego rodzaju kompleksów, które mogą wynikać z ograniczonego, wydawać by się mogło, dostępu do większych miast i atrakcji turystycznych. Dzięki udziałowi w tym projekcie dzieci będą mogły poczuć się pełnoprawnymi obywatelami świata i odbiorcami oraz, co najważniejsze, kreatorami kultury bez konieczności pokonywania więcej niż 15 kilometrów.
„Zależy nam na tym, aby poprzez to obcowanie z kulturą, przyrodą, ale i zaangażowanie w przygotowanie każdej jednorazowej wycieczki, najmłodsi poczuli odpowiedzialność i poczucie własnej wartości. To oni przygotowali plan wycieczek i wybrali miejsca, które chcieliby zobaczyć i bliżej poznać ich historię” – kontynuowała Agata Jackiewicz.
W trakcie trwania projektu, uczestnicy zrealizują łącznie 5 wycieczek rowerowych do czterech okolicznych gmin położonych w dwóch województwach. W każdym z odwiedzanych miejsc odbędą się specjalne „pikniki historyczno-krajoznawcze”, podczas których emerytowani nauczyciele oraz pasjonaci przyrody i historii prowadzić będą warsztaty terenowe. Na zakończenie projektu dzieci stworzą mapę atrakcyjnych miejsc, które odwiedziły i zaprezentują film dokumentujący wszystkie wyprawy.