Nowy sezon artystyczny zainauguruje koncert pt. „Z albumu polskiego”, który odbędzie się w piątek, 27 września, o godzinie 19 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej. Wystąpią Wojciech Niedziółka (skrzypce) oraz Orkiestra Symfoniczna pod batutą Jacka Rogali. W programie znajda się takie utwory jak Uwertura do opery „Leszek Biały czyli Czarownica z Łysej Góry” Józefa Elsnera, V Koncert skrzypcowy e-moll Feliksa Janiewicza oraz I Symfonia B-dur op. 11 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Słowo o muzyce wygłosi Justyna Mroczek-Gil.
Tego samego koncertu będzie można posłuchać 28 września o godzinie 17 w sali Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wykonaniu uwertury Elsnera towarzyszyć będzie projekcja filmu złożonego ze zdjęć uchwyconych okiem drona autorstwa Szymona Pawlaka pt. „Świętokrzyskie pejzaże”.
W przerwie koncertu w Kielcach zostanie otwarta wystawa pt. „Ekoplakat” przygotowana przez wykładowców i studentów Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej.
- W rozpoczynającym się sezonie proponujemy, jak zwykle, bardzo różnorodne przedsięwzięcia. Będą koncerty symfoniczne, w których prezentować będziemy znakomitych młodych artystów. Będą one obejmować bardzo różnorodny repertuar, od klasycznej klasyki poprzez utwory należące do kanonu muzyki romantycznej, aż po utwory zapomniane i najnowsze, pisane na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej – mówi Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii. – Będą też nasze tradycyjne akcje edukacyjne, jak koncerty familijne, andrzejkowe, mikołajkowe, sylwestrowe, Festiwal Świętokrzyskie Dni Muzyki, jak również wydarzenia oparte na Programie Operacyjnym nie tylko Ministerstwa Kultury, ale Krajowego Planu Odbudowy dla Kultury, czyli środków unijnych przeznaczonych na wydarzenia artystyczne, które pogłębią znajomość naszych kompetencji cyfrowych i ekologicznych – dodaje.
Od 2 do 4 będzie można posłuchać dwóch koncertów i obejrzeć seans filmowy w ramach cyklu „filHARMONIA dla ziemi”. Pierwszy koncert – „Pianokrąg” – odbędzie się w środę, 2 października o godzinie 18.30 w sali kameralnej Filharmonii, a przed publicznością wystąpi pianista Bartek Wąsik. Będzie to muzyczna opowieść o życiu, stanach emocjonalnych człowieka i jego relacji z naturą. Dźwięki fortepianu zostaną połączone z elektroniką: nagraniami organicznymi i zawierającymi odgłosy natury. Dodatkowo, przed koncertem odbędzie się otwarcie instalacji prezentującej udźwiękowione wizualizacje zainspirowane ekologią. Jest to efekt współpracy kompozytora, Mateusza Ryczka, z młodzieżą IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach i sztuczną inteligencją.
W czwartek, 3 października, o godzinie 18.30, również w sali kameralnej, zostanie wyświetlony dokument pt. „Duch śniegów” w reżyserii Marie Amiguet, Vincent Munier. Po seansie odbędzie się rozmowa z krytykiem filmowym Sebastianem Smolińskim oraz historykiem sztuki i filozofii Mateuszem Salwą o związkach kultury i ekologii, którą poprowadzi rzeczniczka prasowa Koalicji Klimatycznej, Barbara Rogala. Wstęp na seans jest bezpłatny, a zaproszenia można odbierać w kasie Filharmonii.
Ostatni koncert w tym cyklu będzie nosił tytuł „Muzyka terenów podmokłych” i odbędzie się w piątek, 4 października o godzinie 19 w sali koncertowej Filharmonii. Przed publicznością wystąpią Miłosz Wojciechowski (perkusja) oraz uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach przygotowani przez Janusza Młynarczyka, Bogusława Olczyka i Piotra Robaka, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kielcach oraz Orkiestra Symfoniczna pod batutą Przemysława Zycha. Moderatorem koncertu będzie Mateusz Ryczek. W programie znajdą się utwory „Orkiestra chrząszczy, czyli Muzyka terenów podmokłych” Lidii Zielińskiej oraz „Concerto grosso” Mateusza Ryczka. Ideą pierwszego utworu jest stworzenie improwizowanej kompozycji z czynnym udziałem publiczności, natomiast „Concerto grosso” to utwór przeznaczony dla młodych solistów – perkusistów, którzy swoje partie wykonają na zaskakująco dobranych przedmiotach codziennego użytku.
Kolejne koncerty, które zostały zaplanowane w tym kwartale odbędą się 11 października („Kanon Polihymni”), 15 października („Obrazy z Warszawy” – koncert z okazji 100-lecia Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej), 18 października („Romantyczne inspiracje”) i 20 października (koncert familijny „Niebezpieczna podróż kapitana Sowy”).
W ramach współpracy z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego i Politechniką Świętokrzyską, 25 października o godzinie 19 odbędzie się koncert akademicki „Dźwiękowe krajobrazy”, podczas którego będzie można usłyszeć operowe impresje jazzowe. Koncertowi towarzyszyć będzie wizualizacja plastyczna przygotowana przez studentów Instytutu Sztuk Wizualnych UJK pod kierownictwem dra Macieja Zdanowicza, a występy poprzedzi wykład okolicznościowy dra Artura Michalika pt. „Ekologia w harmonii: jak muzyka może ratować świat”.
Z kolei 29 października o godzinie 18.30 odbędzie się widowisko pt. „Usłyszeć taniec”, które powstało w ramach programu „Przestrzenie Sztuki – Taniec 2024” realizowanego przez Kielecki Teatr Tańca.
Na listopad zostały zaplanowane 32. Świętokrzyskie Dni Muzyki, koncert „Barwy romantyzmu” – 22 listopada oraz koncert andrzejkowy 29 listopada, podczas którego będzie można usłyszeć utwory zespołu ROXETTE w aranżacjach Jacka Piskorza.
W grudniu odbędzie się tradycyjnie koncert mikołajkowy. Tym razem będzie to „Hrabianka Viola czyli trzy razy sztuka” w wykonaniu uczennic Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. Tydzień później koncert symfoniczny „Arcydzieła symfoniki”, a 15 grudnia koncert familijny pt. „Świąteczna podróż”. Rok 2024 podsumuje koncert „Sylwester w Filharmonii”. Przed publicznością wystąpią Sylwia Ziółkowska (sopran) i Adrian Janus (baryton), którym będzie towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcja Jacka Rogali. Muzycy wykonają najpiękniejsze arie operowe i operetkowe, a słowo o muzyce wygłosi Piotr Matwiejczuk.