Piknik historyczny rozpocznie się w piątek, 9 sierpnia, na Rynku w Nowej Słupi, skąd o godzinie 20.30 wyruszy barwny korowód rekonstruktorów, mieszkańców i turystów, który przemaszeruje do Centrum Kulturowo-Archeologicznego Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Mieczysława Radwana. Tam, o godzinie 21 nastąpi uroczyste otwarcie 56. Dymarek i rozpalenie pieca dymarskiego typu świętokrzyskiego. Pół godziny później uczestnicy będą mogli obejrzeć LIGHT SHOW, czyli pokaz magicznego tańca ze światłem i kolorami. Następnie, o godzinie 21.30 na scenie amfiteatru w parku Legend wystąpi Marek Piekarczyk.
W sobotę i niedzielę, 10 i 11 sierpnia, od godziny 10 do 18 będzie odbywać się prezentacja i zwiedzanie stanowisk starożytnych rzemiosł. W programie znajdą się trening barbarzyńców i musztra rzymska, opowieść o starożytnym wytopie żelaza oraz prezentacja pieca dymarskiego typu świętokrzyskiego, potyczka Barbarzyńców Rzymianami, igrzyska gladiatorskie, rozbicie pieca dymarskiego oraz kompaktowanie łupki żelaznej. Ponadto, uczestnicy będą mogli zapoznać się ze starożytną modą oraz poznają sekrety antycznych przepisów kuchni rzymskiej.
W sobotę i niedzielę, o godzinie 10.30 będzie można wysłuchać również komentarza naukowego prof. Katarzyny Czarneckiej z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie pt. „Rozmiłowani w żelazie” – kultura przeworska i jej spuścizna, a o godzinie 11.30 komentarza naukowego dr hab. Dariusza Słapka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – „Dobrze Naoliwiona Maszyna” – poznaj wyspecjalizowane oddziały rzymskiej armii.
Dodatkowo, w sobotę, 10 sierpnia, od godziny 17.30 do 19 w sali kinowej Muzeum obędzie się „Dysputa Dymarska – ruda żelaza, wsad do pieca” z udziałem prof. Mirosława Karbowniczka (AGH Kraków), dr hab. prof. UJK w Kielcach Szymona Orzechowskiego, dr Ireneusza Suligi (AGH Kraków) i dr hab. Anny Fijałkowskiej - Mader (PIG-PIB Oddział Świętokrzyski w Kielcach).
Nie zabraknie również koncertów. W sobotę na Scenie Głównej „Pod Lasem” wystąpią All Dęte, Akademia Tańca WAT, Reggaeside oraz Zakopower, a w niedzielę – Acordance, Trzy Rzeki, Redlin oraz Pectus.
W amfiteatrze przy Parku Legend będzie odbywał się też Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej, podczas którego w sobotę zaprezentują się zespoły obrzędowe, a w niedzielę zespoły śpiewacze, kapele, soliści oraz zespoły pieśni i tańca. Wydarzeniu będzie towarzyszył Kiermasz Twórców Ludowych.
Szczegółowy program 56. Dymarek w Nowej Słupi oraz informacje o zakupie biletów znajdują się na stronie www.dymarki.pl.
Źródło: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach