Ostatnie lata życia Stefana Żeromskiego były jednocześnie pierwszymi latami odrodzonej niepodległej Polski. Wybitny pisarz, autor powieści i dramatów, kandydat do literackiej Nagrody Nobla, był wówczas sumieniem narodu. Jego twórczość ukształtowała pokolenie budujące nową ojczyznę. Idee, które krzewił, były na wskroś nowoczesne. Co nam zostało z tamtego Żeromskiego – profety i autorytetu? Dlaczego dziś pisarz, znany głównie ze szkolnych lektur, jawi się jako poczciwy i staroświecki? Pytają twórcy słuchowiska „Uciekł nam Żeromski”, podejmując próbę nowego spojrzenia na postać i twórczość Stefana Żeromskiego.
Nazwa słuchowiska nawiązuje do jednego z dramatów Żeromskiego pt. „Uciekła mi przepióreczka”, który pisarz zaczerpnął z pieśni ludowej pod tym samym tytułem. W nagraniu wystąpią Mikołaj Bańdo, Natalia Gadomska, Edyta Januszewska i Sebastian Świerszcz. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Jerzy Machowski, a za realizacje akustyczną Maciej Kubera. Podczas słuchowiska na żywo, widzowie zaopatrzeni w specjalne słuchawki będą mogli jednocześnie słuchać audycji i obserwować, jak ona powstaje. Autorzy chcą skłonić publiczność do zastanowienia się, czy dziś uda się jeszcze schwytać Żeromskiego, tzn. odkryć na nowo tę postać i jego nieoceniony wkład w literaturę i kulturę polską.
Słuchowisko na żywo „Uciekł nam Żeromski” będzie można obejrzeć 16 lipca o godzinie 18 w Muzeum Stefana Żeromskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach, przy ulicy Jana Pawła II 8.
Źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach