Piątek, 29 marca 2024 - Marka, Wiktoryny, Zenona

Spektakl Mateusza Pakuły JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ premierowo w kieleckim teatrze A A A

Czwartek, 26 stycznia 2023 Autor: Inga Pamuła
W najbliższy piątek, 27 stycznia, w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach po raz pierwszy będzie można obejrzeć spektakl Mateusza Pakuły pt. "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" oparty o jego książkę (o tym samym tytule).
Książka Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję ukazała się w październiku 2021 r. To swego rodzaju manifest na temat potrzeby eutanazji oparty o bolesną historię rodzinną. [Ojciec autora, ceniony kielecki architekt – Marek Pakuła, chorował na raka trzustki.]

Jak nie zabiłem swojego ojca… to dziennik choroby, opowieść o wspólnym przechodzeniu przez chorobę, o tym, jak wraz z chorym cierpi cała rodzina, i wreszcie – o "współumieraniu". Mateusz Pakuła: – Tak to nazywam, bo wydaje mi się, że wszyscy członkowie bliższej i dalszej rodziny, którzy byli zaangażowani w pomoc przy chorobie mojego ojca, tak to odczuwali – jako rodzinne umieranie.

Książka Mateusza Pakuły tnie jak sztylet. Jest furią, jest dziką wściekłością, wchodzi pod skórę i pozostawia tam mocny ślad. Jej siła tkwi przede wszystkim w bezkompromisowym i pełnym intensywnych emocji tonie opowieści tak prywatnej, że bardziej zbliżyć się do opowiadającego historię już nie sposób. Świetnie, że ktoś coś takiego napisał. [Furia i bezradność, krytycznym okiem.blogspot.com]

Ta książka to nie tylko zapis osobistej historii. To także manifest prawdy – na temat niewydolnego systemu ochrony zdrowia i potrzeby dopuszczenia do świadomości społecznej dyskusji o eutanazji. 

Mateusz Pakuła przyznał na konferencji prasowej, że pisząc książkę, nie myślał, by na jej podstawie stworzyć później spektakl. Uważał bowiem, że historia jest tak osobista, że należy pozostawić z nią czytelnika sam na sam. Jednak później zmienił koncepcję – forma sceniczna stwarzała dodatkowe możliwości dotarcia do serc odbiorców i poszerzała ich krąg. A na tym również bardzo mu zależy.

Spektakl Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję, który w piątek będzie miał premierę w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, został zrealizowany w koprodukcji z krakowskim Teatrem "Łaźnia Nowa". Na scenie zobaczymy Andrzeja Platę, Wojciecha Niemczyka, Jana Jurkowskiego, Szymona Mysłakowskiego oraz brata reżysera – Marcina Pakułę, który przygotował oprawę muzyczną. Każdy z aktorów przyjmuje rolę narratora, ale gra również kilka, czasem kilkanaście postaci. To celowy zabieg pozwalający złapać niezbędny dystans i stwarzający nowe możliwości opowiedzenia tej historii. 

Widzowie odczują cały wachlarz emocji – oprócz tych najtrudniejszych, związanych z opowieścią o chorowaniu i odchodzeniu, są też akcenty zabawne, komiczne. – Niektóre z nich pojawiają się w chwilach, w których w Polsce nie wypada się śmiać, ale śmianie się z siebie nawzajem i dostrzeganie absurdów było dla mojej rodziny ratunkiem przed rozpaczą. Wątki komediowe pozwoliły oddać emocjonalny rollercoaster, który nam towarzyszył – wyjaśnił autor i reżyser spektaklu.

Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję to opowieść o męskiej wrażliwości, czułości i potrzebie obecności. 

Premiera już w najbliższy piątek o godz. 19.00. 

ZDJĘCIA

JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ  - Fot.: Inga Pamuła (PIK)
JAK NIE ZABIŁEM SWOJEGO OJCA I JAK BARDZO TEGO ŻAŁUJĘ  - Fot.: Inga Pamuła (PIK)
Marcin Pakuła i Mateusz Pakuła  - Fot.: Inga Pamuła (PIK)

Jarmark Wielkanocny w Kielcach

Przez cały tydzień (od 22 do 29 marca) na ulicy Sienkiewicza w Kielcach odbywać się będzie...

Wernisaż wystawy „Historia Biblii”

Historia Pisma Świętego zostanie przedstawiona na wystawie, która będzie otwarta we wtorek, 26...

Święcenie pokarmów przed dworem w Ciekotach

W Wielka Sobotę, przed dworem Stefana Żeromskiego w Ciekotach odbędzie się tradycyjne poświęcenie...

XX Festiwal Wielkopostny - Daleszyce 2024

17 marca w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Daleszycach odbył się koncert finałowy XX...

"Pomóżmy Dorocie, której spłonął dom" – koncert charytatywny w teatrze połączony z licytacją

27 marca (w środę) o godz. 18.00 w Teatrze im. St. Żeromskiego odbędzie się koncert charytatywny...

Musicale i spektakle w KCK

W najbliższym czasie w Kieleckim Centrum Kultury widzowie będą mogli obejrzeć musical...

Dziecięca Estrada Folkloru 2024

16 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się Dziecięca Estrada Folkloru 2024....

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 60 878 789
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności