Festiwal Herlinga-Grudzińskiego „Pociąg do literatury” wpisał się już na stałe w kalendarz kieleckich wydarzeń kulturalnych, a jego celem jest promocja wartościowej literatury i czytelnictwa. Myślą przewodnią tegorocznego Festiwalu są „granice”.
- Granice będą obecne podczas Festiwalu w rozmowach z naszymi gośćmi. Będziemy rozmawiać o granicach, o ich przekraczaniu, ale również o tworzeniu granic międzyludzkich, narodowych, dotyczących bezpieczeństwa, a także o portretach kobiet, które często muszą walczyć z przeciwnościami losu – tłumaczy Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach, organizator Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego.
Granice są również tematem IV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego o nagrodę Marszałka Świętokrzyskiego, który jest organizowany w ramach Festiwalu. Prace konkursowe należy przesyłać do 21 lipca na adres e-mail: konkurs@zamkowa3.pl. Wyniki zostaną ogłoszone 8 września, a zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych ufundowaną przez marszałek województwa świętokrzyskiego, Renatę Janik.
Tegoroczny Festiwal rozpocznie się w piątek, 6 września. Podczas wydarzenia będą odbywać się imprezy przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Organizatorzy zaplanowali spotkania autorskie, debaty, warsztaty, salon poetycki, spektakl słowno-muzyczny, śniadanie na trawie, spacery z przewodnikiem i spotkania edukacyjne.
- Wśród festiwalowych gości będą znani pisarze, poeci, wydawcy, reporterzy, dziennikarze i publicyści, literaturoznawcy, rysownicy, muzycy i aktorzy, m.in.: Jacek Bartosiak, Krzysztof Biliński, Zbigniew Brzeziński, królowa polskiego kryminału Katarzyna Bonda, Ałbena Grabowska, Manuela Gretkowska, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Marcin Kydryński, prof. Wacław Lewandowski, Jakub Małecki, Andrzej Mleczko, Kamil Muzyka, Monika Pastuszko, dr Emmanuella Robak, prof. Tadeusz Sucharski, Marcin Szczygielski, dr hab. Grzegorz Trębicki, Radomir Wit, który poprowadzi rozmowę z Katarzyną Kolendą-Zalewską i Manuelą Gretkowską „Portret kobiety”, Barbara Wybacz, będzie pokaz mody i jest to związane z firmą Agnieszki i Bertusa Servaasa – wylicza Anna Żmudzińska.
Większość wydarzeń zorganizowana zostanie w centrum Kielc, na Placu Artystów, a pozostałe odbywać się będą w siedzibach organizatorów.
- Chcemy zaprosić młodych ludzi na dwa spotkania. Pierwsze będzie dotyczyć komiksu i będzie to panel dyskusyjny z Michałem Traczykiem, który napisał książkę dotyczącą historii komiksu. Jedna z części spotkania będzie opowieść o Mandze – mówi Daria Dyktyńska, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy. – Drugie spotkanie będzie poświęcone cyklowi książek „Antosia w bezkresie” Marcina Szczygielskiego, które ukazują historie dzieci dotkniętych okropieństwem II wojny światowej. Będą również warsztaty kaligraficzne, z pisania własnej książki detektywistycznej i kreatywne związane z komiksem – dodaje.
Wydarzeniom festiwalowym towarzyszyć będzie kiermasz książek z udziałem wydawców z całej Polski. Wydawnictwa zaprezentują swoją ofertę przy ul. Sienkiewicza.
Za część edukacyjną odpowiedzialne będzie Wzgórze Zamkowe. – Naszym głównym zadaniem jest dotarcie do młodzieży, dlatego będziemy wizytować szkoły średnie. Zaprosimy też na debatę poświęconą literaturze Herlinga-Grudzińskiego i zaprosimy na literackie spacery edukacyjne, podczas których uczestnicy poznają ciekawe zakątki miasta – informuje Ewa Chabielska-Tyndyk, dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach. – Odbędzie się też tradycyjne śniadanie na trawie w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica, spotkanie z Moniką Pastuszko, warsztaty ekologiczne i inne atrakcje dla dzieci – uzupełnia.
Podczas Festiwalu wystąpi także zespół Triodeon, którego wokalistką jest Maria Przybysz. Zaplanowano również Narodowe Czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego i rozstrzygnięcie konkursu pt. „Herlingowa Rolka”, który polega na samodzielnym nagraniu i zmontowaniu rolki przeznaczonej do publikacji w wybranych mediach społecznościowych, zachęcającej do udziału w Festiwalu. Wyniki zostaną ogłoszone podczas inauguracji Festiwalu. Pierwszą nagrodą będzie udział w nagraniu jednego z odcinków programu „Drzwi do kultury” TVP3 Kielce, a osoby wyróżnione otrzymają nagrody rzeczowe.
Szczegółowy program Festiwalu będzie można znaleźć na stronie www.facebook.com/festiwalherlinga oraz na stronach organizatorów.