Akcja filmu „Biała odwaga” rozgrywa się pod koniec lat 30-tych na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadziej na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę.
Zwiastun filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=4CUSirQW4m4
Film zostanie poprzedzony wstępem Marka Jończyka z Referatu Badań Historycznych w Delegaturze IPN w Kielcach.
IX edycja Kieleckiego Przeglądu Filmów Fabularnych „Historia w filmie” rozpoczęła się w kwietniu. W programie znajdują się filmy w reżyserii Jacka Bławuta, Roberta Glińskiego, Jonathana Glazera, Thora Kleina, Jana Komasy, Marcina Koszałka, Krzysztofa Łukaszewicza, Michała Rogalskiego, Tadeusza Syki i Rafała Wieczyńskiego. Poruszają one problematykę walk Polaków w okresie zaborów o odzyskanie przez Polskę niepodległości, czasów II wojny światowej oraz zawiłych losów Polski i Polaków w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Każdy seans poprzedzony będzie wstępem historyka, a po pokazie planowana jest dyskusja z udziałem widzów. Pokazy filmowe będą okazją do spotkania miłośników filmu oraz historii, rozszerzenia wiedzy na temat najnowszej historii Polski oraz dyskusji i wymiany myśli. Tematyka prezentowanych obrazów często odwołuje się do uroczystości rocznicowych, zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych.
Na wszystkie projekcje wstęp jest wolny. Seanse rozpoczynają się zawsze o godzinie 18. Szczegółowe informacje można uzyskać w kinie Fenomen oraz w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. Filmowe spotkania będą odbywać się raz w miesiącu do marca 2025 roku.
Organizatorami przeglądu są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.
Terminarz kolejnych seansów IX edycji Kieleckiego Przeglądu Filmów Fabularnych „Historia w filmie”:
„Ciotka Hitlera”, reż. Michał Rogalski, 2021 r. – 20.08.2024
„Orlęta, Grodno’39”, reż. Krzysztof Łukaszewicz, 2022 r. – 17.09.2024
„Popiełuszko. Wolność jest w nas”, reż. Rafał Wieczyński, 2009 r. – 15.10.2024
„Orzeł. Ostatni patrol”, reż. Jacek Bławut, 2022 r. – 12.11.2024
„Figurant”, reż. Robert Gliński, 2023 r. – 10.12.2024
„Strefa interesów”, reż. Jonathan Glazer, 2024 r. – 28.01.2025
„Powstaniec 1863”, reż. Tadeusz Syka, 2024 r. – 11.02.2025
„Geniusze”, reż. Thor Klein, 2021 r. – 11.03.2025
Źródło: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach