Sobota, 27 kwietnia 2024 - Sergiusza, Teofila, Zyty

Opowieść o Piotrusiu i Wilku A A A

Wtorek, 10 stycznia 2017 Autor: Edyta Ruszkowska
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" zaprasza na pantomimę dla dzieci "Opowieść o Piotrusiu i Wilku", opartą na słynnej bajce symfonicznej Sergiusza Prokofiewa „Piotruś i Wilk”, którą przygotowują Bartłomiej Ostapczuk i Lionel Ménard. „Opowieść o Piotrusiu i Wilku” jest spektaklem o marzeniach, wyobraźni i wspomnieniach, które wydają się ulotne i kruche. Ale to dzięki nim zdobywamy to, co zdaje się nieosiągalne, albo radzimy sobie z tym, co nieuniknione. Każdy z nas, tak jak Piotruś, może odnaleźć w sobie na tyle odwagi i siły, by pokonać Wilka. Jeśli tylko w to uwierzy.

Po sukcesach pantomimy „Pan Bam i ptak Agrafka” w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka, która zdobyła uznanie publiczności i krytyków oraz dwie nagrody na prestiżowych festiwalach teatralnych, Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" postanowił po raz drugi sięgnąć po ten rodzaj sztuki scenicznej. Tym razem jest to spektakl dla dzieci "Opowieść o Piotrusiu i Wilku" oparty na słynnej bajce symfonicznej Sergiusza Prokofiewa „Piotruś i Wilk”. Pantomimę przygotowali Bartłomiej Ostapczuk i Lionel Ménard. To nie tylko światowej sławy reżyserzy przedstawień teatru pantomimy, ale również aktorzy mimowie, nauczyciele i autorzy scenariuszy, którzy współpracowali z największymi artystami, tworząc wybitne kreacje i spektakle.

- Sztuka teatru pantomimy pozostawia dużą dowolność widzowi i w tym upatruję piękno pantomimy. Wyjść na scenę i bez słów opowiadać - to jest sztuka. Muzyka jest bardzo ważnym elementem tego przedstawienia. - mówi reżyser spektaklu "Opowieść o Piotrusiu i Wilku" Bartłomiej Ostapczuk.

Bartłomiej Ostapczuk jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu, odbywającego się w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, pomysłodawcą i założycielem Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz Teatru Pantomimy Mimo. Lionel Ménard to uczeń i wieloletni współpracownik samego Marcela Marceau - uznawanego za mima wszech czasów.

- Podstawowa trudność na jaką natknęliśmy się na początku spektaklu, to napisanie sztuki tak, żeby tekst nie był potrzebny. Każda z postaci jest związana z jakims instrumentem. Przynależność bohaterów do różnych instrumentów muzycznych jest bardzo widoczna. - mówi Lionel Ménard.

Scenografię do spektaklu przygotował Sławomir Szondelmajer - absolwent ASP w Warszawie oraz Autorskiej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Warszawie.

- Pierwszy raz projektowałem scenografię do pantomimy. Jest to spektakl bardzo plastyczny. Cały czas widz obserwuje całą scenę. - opowiada scenograf Sławomir Szondelmajer

"Piotruś i Wilk" to historia małego, nieśmiałego chłopca - Piotrusia, który mieszkał z dziadkiem pod lasem. Czas upływał mu spokojnie na beztroskich zabawach ze zwierzętami. Chłopiec nie przypuszczał nawet, że wkrótce stanie się uczestnikiem bardzo dramatycznych wydarzeń. Pewnego razu w pobliżu pojawił się Wilk. Mieszkańcy gospodarstwa nie byli już bezpieczni. Jak zachował się Piotruś? Czy znalazł w sobie na tyle odwagi i siły, by stanąć w obronie swoich przyjaciół?

Ta pierwotna fabuła słynnej bajki symfonicznej „Piotruś i Wilk” Sergiusza Prokofiewa, w inscenizacji Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” została wzbogacona o nowe wątki, a jej przesłanie nabrało więcej znaczeń i odniesień do współczesności. Premiera spektaklu odbędzie się 14 stycznia o godzinie 17.00.

Wyniki eliminacji wojewódzkich 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Wiadomo już, kto będzie reprezentował województwo świętokrzyskie w przeglądach finałowych 69....

"Lokator" – premiera Studia Pantomimy w KCK

26 kwietnia o godz. 18.00 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury zostanie po raz pierwszy...

Premiera spektaklu pt. "Przygody Koziołka Matołka" w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie

3 maja o godz. 16.00 i 17.00 podczas "Literackiej Majówki" na dużej scenie Europejskiego Centrum...

Świętokrzyskie zabawkarstwo drewniane na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zostało wpisane zabawkarstwo drewnianego...

Wybitny skrzypek Mieczysław Jaroński bohaterem kolejnej pocztówki z cyklu "KielczaNIE NIEzwykli, NIEzapomniani"

Nakładem Poczty Polskiej ukazała się kontynuacja cyklu „KielczaNIE NIEzwykli, NIEzapomniani”, w...

Konkurs pt. "Kapliczki w obiektywie. Uwiecznij ducha tradycji"

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają fotografów-amatorów do...

Wernisaż wystawy absolwentów kieleckiego Plastyka w Galerii Winda

Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż prac dyplomowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk...

Przebojowa, mistrzowska i młoda wiosna w Filharmonii Świętokrzyskiej

Wiosna w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach zapowiada się bardzo ciekawie. Podczas środowej...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 61 499 372
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności