Spektakl "Sklepy cynamonowe. Tarçin dükkânlari 2014" to próba przybliżenia młodej tureckiej publiczności klasyki literatury polskiej we współczesnej interpretacji polskich i tureckich artystów. Przedstawienie zostało zrealizowane w tradycyjnej dla tureckiego teatru technice cieni (karagöz). Za reżyserię scen cieniowych, scenografię i lalki odpowiadał Cengiz Özek z Turcji. W spektaklu ważną rolę odgrywa gra świateł, która połączona jest z nastrojową muzyką, skomponowaną przez Karola Nepelskiego i wykonywaną na żywo. Na scenie zagrał klarnecista Michał Górczyński. Scenariusz do spektaklu napisał Tomasz Damulewicz. W spektaklu wystąpili: aktorzy kieleckiego teatru - Ewa Lubacz i Andrzej Kuba Sielski oraz gościnnie Karol Smaczny. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” – Robert Drobniuch.
Premiera spektaklu "Sklepy cynamonowe. Tarçin dükkânlari 2014" odbyła się w październiku 2014 roku podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Stambule, jednego z najbardziej renomowanych festiwali sztuki lalkarstwa na świecie. Kieleccy aktorzy zagrali w Turcji sześć przedstawień przy pełnej widowni. W teatrze zasiadła międzynarodowa publiczność. Spektakl prezentowany był w języku polskim, na ekranie wyświetlane były napisy po turecku. Widzowie, którzy nie znali żadnego z tych języków, jak sami twierdzili, oglądając sztukę, przeżywali duże emocje, a to głównie za sprawą muzyki. Po spektaklach odbywały się spotkania twórców z publicznością oraz warsztaty z zakresu edukacji kulturalnej, podczas których uczestnicy spotkań mogli dowiedzieć się o specyfice twórczości Brunona Schulza, a także poznawać pracę kieleckich aktorów od kuchni. Jak twierdzą kieleccy aktorzy, w Turcji nie jest znana twórczość Brunona Schulza, ale dzięki spektaklowi wzbudziła ona zainteresowanie widzów. Natomiast nie jest obca tureckiej publiczności twórczość Sławomira Mrożka. Kieleckie spektakle podczas prezentacji w Stambule cieszyły się dużym zainteresowaniem mediów. Na widowni zasiadali również Polacy, którzy na Facebooku założyli specjalna stronę "Polacy w Turcji", gdzie relacjonowali wydarzenia festiwalowe. Poza kieleckim teatrem do Stambułu zaproszony został z Polski Państwowy Teatr Lalek ze Słupska, a także teatry z Indonezji, Kazachstanu, Korei, Hiszpanii, Włoch, Rosji, Białorusi, Szwecji i Finlandii.
Celem projektu było spotkanie artystów wywodzących się z różnych obszarów kulturowych, operujących odmienną estetyką i metodami pracy. W Kielcach spektakl "Sklepy cynamonowe. Tarçin dükkânlari 2014" będziemy mogli obejrzeć w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w styczniu 2015 roku.
Premiera spektaklu "Sklepy cynamonowe. Tarçin dükkânlari 2014" odbyła się w październiku 2014 roku podczas 17. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek w Stambule, jednego z najbardziej renomowanych festiwali sztuki lalkarstwa na świecie. Kieleccy aktorzy zagrali w Turcji sześć przedstawień przy pełnej widowni. W teatrze zasiadła międzynarodowa publiczność. Spektakl prezentowany był w języku polskim, na ekranie wyświetlane były napisy po turecku. Widzowie, którzy nie znali żadnego z tych języków, jak sami twierdzili, oglądając sztukę, przeżywali duże emocje, a to głównie za sprawą muzyki. Po spektaklach odbywały się spotkania twórców z publicznością oraz warsztaty z zakresu edukacji kulturalnej, podczas których uczestnicy spotkań mogli dowiedzieć się o specyfice twórczości Brunona Schulza, a także poznawać pracę kieleckich aktorów od kuchni. Jak twierdzą kieleccy aktorzy, w Turcji nie jest znana twórczość Brunona Schulza, ale dzięki spektaklowi wzbudziła ona zainteresowanie widzów. Natomiast nie jest obca tureckiej publiczności twórczość Sławomira Mrożka. Kieleckie spektakle podczas prezentacji w Stambule cieszyły się dużym zainteresowaniem mediów. Na widowni zasiadali również Polacy, którzy na Facebooku założyli specjalna stronę "Polacy w Turcji", gdzie relacjonowali wydarzenia festiwalowe. Poza kieleckim teatrem do Stambułu zaproszony został z Polski Państwowy Teatr Lalek ze Słupska, a także teatry z Indonezji, Kazachstanu, Korei, Hiszpanii, Włoch, Rosji, Białorusi, Szwecji i Finlandii.
Celem projektu było spotkanie artystów wywodzących się z różnych obszarów kulturowych, operujących odmienną estetyką i metodami pracy. W Kielcach spektakl "Sklepy cynamonowe. Tarçin dükkânlari 2014" będziemy mogli obejrzeć w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w styczniu 2015 roku.












