Na stronach PIK promowana jest również twórczość artystyczna amatorów i hobbystów, młodych pisarzy, artystów, zespołów muzycznych i grup teatralnych. Wszystkie zgromadzone treści uzupełnia dokumentacja fotograficzna. Współpracujemy z placówkami i instytucjami kultury z terenu Kielc i województwa świętokrzyskiego. Na stronach PIK zamieszczane są informacje o imprezach kulturalnych i wydarzeniach organizowanych przez świętokrzyskie instytucje kultury. Dla ośrodków kultury PIK to świetne miejsce na bezpłatną promocję. Na stronach PIK dostępny jest również kalendarz imprez kulturalnych, w którym można znaleźć informacje na temat planowanych wydarzeń w regionie świętokrzyskim. Mamy możliwość transmitowania imprez, koncertów i festiwali oraz innych wydarzeń kulturalnych, a relacje z nich oraz reportaże i wywiady zamieszczane są na naszych stronach, dzięki czemu PIK przyczynia się do promocji miasta i regionu. Posiadamy studia radiowe i telewizyjne, gdzie nagrywane są wywiady z ciekawymi ludźmi kultury oraz młodymi artystami. W naszym studiu telewizyjnym gościliśmy już między innymi: Annę Dymną, Rafała Olbińskiego, Aloszę Awdiejewa, Czesława Mozila, Wojciecha Cejrowskiego, Michała Bajora, Piotra Galińskiego i innych. Wywiadów udzielili nam również m.in. Maria Czubaszek, Jan Machulski, Grażyna Brodzińska, Katarzyna Groniec, Bogusław Kaczyński, Wiesław Myśliwski, Dawid Podsiadło i Grzegorz Turnau.
Z filmów i reportaży zrealizowanych przez nasz zespół korzystają m.in.: Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, Urząd Miasta Kielce, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Narodowe w Kielcach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, Teatr Lalki i Aktora "Kubuś", Muzeum Zabawek i Zabawy, Instytut Dizajnu w Kielcach. Filmy zrealizowane przez Portal Informacji Kulturalnej można oglądać również na stronach internetowych Regionalnej Organizacji Turystycznej, która uruchomiła Świętokrzyski Kanał Filmowy tv.swietokrzyskie.travel/pl. Wśród nich znalazły się reportaże oraz felietony opisujące zabytki i ciekawe miejsca naszego regionu, materiały filmowe promujące działalność instytucji kultury województwa świętokrzyskiego oraz relacje z ciekawych wydarzeń kulturalnych.
Platforma Informacji Kulturalnej, oprócz działalności informacyjnej i przygotowywania filmów dokumentalnych prowadzi również działalność wydawniczą. Jej efektem jest m.in. album „Wojewódzkie Dożynki Świętokrzyskie. Kultywowanie tradycji dożynkowych w regionie świętokrzyskim w latach 1999– 2013”.
Ponadto w latach 2015- 2016 uruchomiony został na portalu moduł do odbioru artykułów i filmów przez osoby słabosłyszące i niewidome. Strona portalu jest odbierana na wszystkich elektronicznych urządzeniach mobilnych. Portal prowadzi także działalność edukacyjną, organizując spotkania dla uczniów i studentów zainteresowanych pracą dziennikarską i operatorską, z możliwością zwiedzania studia telewizyjnego.
W 2018 roku naszym partnerem został Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Na mocy zawartej umowy studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej UJK odbywają praktyki zawodowe w siedzibie Portalu Informacji Kulturalnej.
Praca redakcji PIK była już niejednokrotnie zauważona i doceniona. Portal Informacji Kulturalnej w został nagrodzony Świętokrzyską Nagrodą Kultury przyznawaną przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. PIK był również nominowany do nagrody Dobroczyńca Kultury Polskiej w kategorii Opiekun Medialny, przyznawanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Film "Nie święci garnki lepią" zrealizowany przez zespół PIK został zakwalifikowany do XV Ogólnopolskiego Niezależnego Przeglądu Form Dokumentalnych NURT i wyróżniony nagrodą specjalną. Dziennikarze PIK zostali również wyróżnieni w konkursie "Złote Pióro Marszałka" za programy telewizyjne prezentujące ciekawe zakątki Ziemi Świętokrzyskiej.
Platforma Informacji Kulturalnej województwa świętokrzyskiego w 2018 roku została laureatem i zajęła II miejsce w konkursie regionalnym „Cyfrowe 20 l@t Świętokrzyskiego” w kategorii Projekt w zakresie prowadzonej edukacji kulturalnej, animacji kultury oraz szeroko rozumianej promocji, upowszechniania kultury i sztuki województwa świętokrzyskiego.
W 2018 roku Portal Informacji Kulturalnej rozpoczął współpracę z portalem echodnia.eu i gazetą Echo Dnia, dzięki której widzowie i czytelnicy uzyskali dostęp do wielu materiałów archiwalnych, filmów i artykułów dotyczących wydarzeń organizowanych przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i jego partnerów.
Od 2008 zrealizowaliśmy, udokumentowaliśmy i opublikowaliśmy :
- 22.467 fotografii zamieszczonych na naszej stronie w ramach dokumentacji fotograficznej z
wydarzeń i imprez kulturalnych,
- 61 316 nowych artykułów dotyczących wydarzeń kulturalnych odbywających się w regionie świętokrzyskim,
- 18.189 wypromowanych wydarzeń wprowadzonych do kalendarza,
- 1.800 materiałów filmowych (reportaży, felietonów, wywiadów)
- 53 materiały filmowe o tematyce historycznej
- 1004 materiałów audio (relacji z wydarzeń kulturalnych, debaty, konferencje, spotkania)
- realizujemy umowy o współpracy kulturalnej z instytucjami i ośrodkami kultury oraz stowarzyszeniami i podmiotami prywatnymi
- zrealizowaliśmy 230 transmisje online z wydarzeń kulturalnych w tym: koncertów, spotkań, festiwali, konkursów, konferencji, debat, wystaw, jubileuszów, nagród kulturalnych, premier.
- 199 lekcji elearning (kursy, szkolenia, warsztaty) z różnych form edukacji kulturalnej i sztuki,
Udzieliliśmy:
- 100 porad językowych,
Stworzyliśmy, opisaliśmy i skatalogowaliśmy bazę:
- 150 pozycji dotyczących zabytków regionu świętokrzyskiego m.in: kościoły, pałace, dworki, obiekty sakralne, zamki, pomniki, rezerwaty przyrody, miejsca pamięci,
- 137 pozycji dotyczących twórców i artystów, animatorów kultury województwa świętokrzyskiego,
- 300 biogramów osób związanych z kultura woj.świętokrzyskiego
- 360 artykułów i 50 materiałów filmowych dotyczących folkloru i sztuki ludowej.
Kontakt: pik@wdk-kielce.pl
tel./41/365-51-50