Jadwiga Wierzbicka - artystka pisząca ikony - mieszka w Rudawie, w powiecie pińczowskim, w gminie Złota. Jej prace można podziwiać m.in. w Samorządowym Ośrodku Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia w Chrobrzu.
Pani Jadwiga urodziła się na Syberii, gdzie jej rodzice zostali zesłani w 1944 r. Do Polski wrócili, gdy córka miała pół roku. Jadwiga wychowywała się w Ochotnicy, w Gorcach. Teraz, wraz z mężem, mieszka w województwie świętokrzyskim.
Jadwiga Wierzbicka od dziecka lubiła malować. Jej marzenie o nauce w liceum plastycznym nigdy się jednak nie ziściło. Gdy przypadkowo usłyszała o organizowanych w Krakowie kursach pisania ikon, podjęła wyzwanie. Tam poznała swego mistrza, jezuitę, ojca Zygfryda Kota.
Ikona to kultowy obraz, wywodzący się z kultury bizantyjskiej. Malarstwo ikon rozwinęło się szczególnie w Grecji, na Bałkanach oraz Rusi i rozwijało się tam zwłaszcza pomiędzy XIV i XVII w. Przedstawia osoby święte lub sceny biblijne. Zazwyczaj malowane są na desce lipowej lub dębowej z wydrążonym polem na malowidło główne. Całość oklejana jest płótnem, w niektórych partiach pokrywana złotą folią i malowana temperami. Wykonywano je też w mozaice, marmurze i emalii. Najstarsze zdobiono też szlachetnymi lub półszlachetnymi kamieniami, od XVI w. sukienkami ze srebrnej lub złotej blachy. Ikona traktowana jest jak obraz święty, wymaga więc czci.
Źródło:
www.gminazlota.tbu.pl
www.palac.chroberz.info
www.ikona.art.pl
www.portalwiedzy.onet.pl