Zagłada Michniowa miała stanowić przerażający przykład dla wszystkich mieszkańców wsi wspierających polski ruch niepodległościowy.
Po wojnie Michniów stał się symbolem 817 wsi, które zostały w podobnie brutalny sposób spacyfikowane przez Niemców w czasie okupacji.
12 lipca, w 80. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń, w Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, w Michniowie hołd ofiarom oddali mieszkańcy wsi, świadkowie pacyfikacji, władze państwowe i samorządowe, przedstawiciele kombatantów i służb mundurowych oraz poczty sztandarowe. Do Michniowa przybyli m.in.: Jan Krzysztof Ardanowski, reprezentujący Prezydenta RP Andrzeja Dudę; Robert Telus, przewodniczący rady ds. rolnictwa o obszarów wiejskich minister rolnictwa i rozwoju wsi; Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki; posłowie Władysław Kosiniak-Kamysz, Czesław Siekierski, Piotr Wawrzyk, Jan Łopata, Stefan Krajewski; marszałek województwa Andrzej Bętkowski; wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz; przewodniczący sejmiku wojewódzkiego, Arkadiusz Bąk; prezydent Kielc, Bogdan Wenta i liczne grono samorządowców z mniejszych miejscowości.
Uroczystości rozpoczęto od wprowadzenia pocztów sztandarowych. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego, została odprawiona msza święta w intencji ofiar zbrodni z 1943 roku oraz wszystkich mieszkańców wsi polskich zamordowanych w czasie II wojny światowej. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Jan Piotrowski. Mszę świętą muzycznie oprawił Chór "Fermata" pod dyrekcją Ewy Robak.
Delegacje złożyły kwiaty na mogile zamordowanych mieszkańców Michniowa i pod pomnikiem "Pożoga Wołynia". Na zakończenie w Domu Ciszy w Mauzoleum odbył się okolicznościowy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów kieleckiego Chóru "Fermata".
_______
Źródła: michniow.pl | dzieje.pl
Fot.: Mariusz Łężniak | Muzeum Wsi Kieleckiej