Wycofujący się po klęsce pod Szczekocinami korpus Tadeusza Kościuszki dotarł do Kielc rano 9 czerwca 1794 r. i obozował w nich przez dwa dni tj. do wieczora 10 czerwca 1794 r. Dla rannych zorganizowały został szpital, a na placu w miejscu gdzie stoi obecnie obelisk biwakowała część jednostek wchodzących w skład wojsk Naczelnika. W tym miejscu ponoć Tadeusz Kościuszko wygłosił „Raport do Narodu, w którym informował o przegranej bitwie pod Szczekocinami oraz odczytał manifest wypowiadający wojnę Prusom. Pomnik ustawiono w miejscu, z którego przemawiał Naczelnik Insurekcji. W czasie okupacji hitlerowcy nie zniszczyli pomnika, zadowalając się jedynie zatarciem napisu.
Pomnik dla upamiętnienia tamtych wydarzeń odsłonięto w dniu 28 października 1917 r. w 100 rocznice śmierci Tadeusza Kościuszki. Usytuowany jest on na skrzyżowaniu ulic T. Kościuszki i św. Leonarda.
Treść napisu na pomniku:
Tu obozował
Tadeusz
Kościuszko
9 i 10 czerwca 1794 r.
Pomnik i tablica wykonane są z marmuru chęcińskiego (wysokości 188 cm, szerokości podstawy 130 cm, góra 67 cm). Ustawiony jest na wapiennym postumencie o wymiarach 50 x 210 cm. Ogrodzony stalowym, kutym płotkiem pomalowanym na kolor zielony od strony skrzyżowania.
Źródło: mgr Piotr Prokop, Miejsca Pamięci Narodowej 1769 – 1981 w Kielcach, materiał udostępniony przez Urząd Miasta Kielce - Wydział Gospodarki Komunalnej