W dniu 18 listopada 1943 r. dokonano w Kielcach dwóch publicznych egzekucji. Jedną z nich było rozstrzelanie przez funkcjonariuszy Schupo 10-ciu przetrzymywanych od października 1943 r. członków ZWZ AK. Zginęli wówczas: Stanisław Dygnarowicz, Stanisław Putowski, Eugeniusz Szczygieł, Władysław Kwiecień, Michał Radek, Zenon Król, Antoni Rogala, Stanisław Gądzik, Zdzisław Gądzik, Jan Chmurzyński. Ciała ofiar pogrzebano w miejscu egzekucji, a po wojnie ekshumowano i przeniesiono na cmentarz partyzancki.
Dla uczczenia pamięci pomordowanych na początku lat 60-tych powstał pomnik autorstwa Zofii Bimer - Wolskiej. Usytuowany jest on przy ul. Urzędniczej, wśród krzewów i drzew na skwerze między blokami o numerach 18 i 20.
Treść napisu na pomniku:
Bojownicy Polski podziemnej polegli w tym miejscu
z rąk hitlerowskich siepaczy w dniu 18 xi 1943
Stanisław Dygnarowicz, Stanisław Putowski, Eugeniusz Szczygieł, Władysław Kwiecień, Michał Radek, Zenon Król, Antoni Rogala, Stanisław Gądzik, Zdzisław Gądzik, Jan Chmurzyński
Cześć Ich Pamięci
Pomnik złożony jest z pięciu ułożonych na sobie sześciokątnych bloków z piaskowca szydłowieckiego zwieńczonych rzeźbą stylizowanego orła. Z piaskowca wykonany jest także cokół i pięć stopni schodów doprowadzających do płyty. Całość mierzy 4 m. Powierzchnia piaskowca na pomniku jest charakterystycznie młotkowana. Początkowo napis wykuty był w podstawie. W latach osiemdziesiątych w miejsce wyrytego napisu przymocowano sjenitową płytę o wysokość 50 cm i szerokość 185 cm z napisem.
Źródło: mgr Piotr Prokop, Miejsca Pamięci Narodowej 1769 – 1981 w Kielcach, materiał udostępniony przez Urząd Miasta Kielce - Wydział Gospodarki Komunalnej