Jedną z siatek konfidentów gestapo w Kielcach kierował Franz Wittek, który na początku wojny zapisał się krwawo w Górach Świętokrzyskich. Od 1942 r. działał w Kielcach, miał na swym sumieniu wielu bojowników i zwykłych mieszkańców. Odpowiedzialny był m.in. za spalenie przez Niemców żywcem 35 osób na Raszówce. Ruch oporu zorganizował na niego osiem nieudanych zamachów, ale postanowiono przystąpić do kolejnego, gdy 13 czerwca 1944 r. okazało się, że w ciągu czterech dni Wittek wyjedzie na stałe do Hiszpanii. Do przeprowadzenia akcji pod kryptonimem „Perkun" AK wyznaczyła kielczan: Zygmunta Firleya ps. „Kajtek" i Jana Karasia ps. „Karol" oraz partyzanta z oddziału KPN Pawła Stępnia ps. „Gryf", stacjonującego w podkieleckich lasach: jako dowód¬cę cichociemnego Kazimierza Smolaka ps. „Nurek", Romana Kacperowicza ps. „Szarada”, Janusza Likowskiego ps. „Milcz" i Józefa Skonieckiego ps. „Bąk". Śmiałego zamachu dokonano w centrum miasta, tuż przed siedzibą gestapo, w pobliżu miejsca zamieszkania Franza Witteka. Znienawidzony agent został zastrzelony, ale akcja została okupiona wielkimi stratami. W czasie wycofywania się zginął Roman Kacperowicz. Wieczorem, przy ówczesnej ul. Szydłowskiej, bohater¬ską śmiercią polegli: ranny w akcji Kazimierz Smolak i żołnierze ochrony - Władysław Malinowski ps. „Biały", Jan Matejek ps. „Arest" i Józef Mojecki ps. „Sikorka". Ciężko ranny został Janusz Likowski, a lżej Jan Karaś i czwarty żołnierz ochrony - Kazimierz Dziewiór ps. „Skazaniec". Niemcy nakazali pochować poległych na cmentarzu żydowskim. Po wojnie dokonano ekshumacji i przeniesiono szczątki na Cmentarz Stary.
Pomnik powstał dla upamiętnienia zamachu dokonanego 15 czerwca 1944 r. na agenta Gestapo Franza Witteka. Ustawiony jest w rogu parku miejskiego, w pobliżu alejki biegnącej wzdłuż rzeki Silnicy, kilka metrów od ulicy Solnej. Powstał 10 września 1987 r. Autorem i wykonawcą był rzeźbiarz Stefan Dulny.
Treść napisu na pomniku:
W dniu 15 czerwca 1944 roku
grupa bojowa Armii Krajowej
pod dowództwem cichociemnego
ppor. Kazimierza Smolaka-Nurka
dokonała udanego zamachu
na szefa siatki konfidentów
kieleckiego gestapo.
W hołdzie poległym partyzantom Społeczeństwo Kielc
15 czerwca 1987 r.
Pomnik wykonany jest z piaskowca tum lińskiego. Jego wysokość to 98 cm, a szerokość 285 cm.
Źródło: mgr Piotr Prokop, Miejsca Pamięci Narodowej 1769 – 1981 w Kielcach, materiał udostępniony przez Urząd Miasta Kielce - Wydział Gospodarki Komunalnej; Cezary Jastrzębski, Konrad Otwinowski, Magdalena Otwinowska, Miejsca pamięci narodowej w Kielcach, Muzeum Historii Kielc 2010 r.