Główna aleja w parku biegnie w kierunku północ-południe i łączy środek zespołu pałacowego z Glorietą oraz bramą wjazdową od ulicy Mieszka I. W centralnej części parku znajduje się zespół pałacowy. Jest tam też kilka ciekawych zabytków, m.in. Oranżeria Egipska, Glorieta, Świątynia Grecka, altana, kapliczka Matki Bożej, Domek "Wnuczętów", baszty oraz dwie zabytkowe bramy wjazdowe.
Założycielem zespołu pałacowo-ogrodowego w latach 40. XVIII wieku był Kanclerz Wielki Koronny Jan Małachowski. Wiodły do niego cztery bramy: główna - ze strony zachodniej, od ulicy Zamkowej; druga - ze strony południowej, od ulicy Partyzantów; trzecia - ze strony wschodniej, od ulicy Sportowej; czwarta - ze strony północnej, od ulicy Mieszka I.
Założenie parku zawdzięczamy żonie Kanclerza Wielkiego Koronnego Jana Małachowskiego Izabeli. Rozpoczęła ona urządzanie parku po śmierci Kanclerza w 1762 roku. Początkowo park zajmował niewielki obszar na planie prostokąta wzdłuż osi głównej zespołu pałacowego, w kierunku północ-południe. Miał charakter francuskiego, osiemnastowiecznego ogrodu. Przez park biegł kanał z mostkiem na osi głównej.
Koneckie założenie pałacowe wzorowane było na Pałacu Wodnym, jednej z rezydencji władców Saksonii wybudowanej w latach 1720-21w Pillnitz koło Drezna. Zbudowany w latach 40. XVIII wieku barokowy pałac w Końskich nigdy nie powstał w kształcie zamierzonym przez Jana Małachowskiego. Wybudowano skrzydła boczne, pawilony ogrodowe oraz zamykającą oś Glorietę. Zabrakło jednak budynku głównego.
Od roku 1793 właścicielem dóbr został wnuk kanclerza Stanisław Małachowski. Przebudową parku zajęła się żona Stanisława Małachowskiego Anna. Urządziła park w stylu angielskim i powiększyła jego powierzchnię. Wzniesiono wówczas Oranżerię Egipską, Świątynię Grecką, Domek "Wnuczętów" oraz ogrodzenie z basztami. Przebudowano także skrzydła pałacowe wg projektu Lanciego.
Oranżeria Egipska została wybudowana w 1825 roku według projektu architekta włoskiego pochodzenia Franciszka Marii Lanciego. Jest przykładem egiptyzującego nurtu architektury. W Polsce znajdują się tylko dwa tego typu obiekty. Jest to Świątynia Egipska w Parku Łazienkowskim w Warszawie oraz Egipcjanka w Końskich. Świątynia Grecka to klasycystyczna budowla z portykiem sześciokolumnowym od frontu, wzniesiona na początku XIX wieku, wzorowana na antycznych świątyniach greckich. Do września 1939 roku w budynku mieściła się oranżeria. Obecnie znajduje się w niej sala teatralno-kinowa użytkowana przez Miejsko-Gminny Dom Kultury. Altana została wybudowana w drugiej połowie XVIII wieku, na planie ośmioboku z dużymi arkadowymi otworami w każdej ścianie. Nie posiadała dachu. W latach osiemdziesiątych całkowicie ją przebudowano. Zamurowano arkady i zadaszono ją. Obecnie znajduje się w niej punkt małej gastronomi. Kapliczka Matki Boskiej to neogotycka budowla wybudowana w 1840 roku według projektu architekta Franciszka Marii Lanciego. Ma kształt wysokiego baldachimu z czterema kolumnami. Wewnątrz znajduje się rzeźba Matki Boskiej. Glorieta to neoklasycystyczna budowla ogrodowa zamykająca optycznie oś główną zespołu pałacowego. Na jej zwieńczeniu umieszczono dużego orła na kuli. Budowla była najprawdopodobniej obiektem ażurowym, ale została zabudowana. Domek "Wnuczętów" i baszty - obiekty zbudowane w stylu neogotyckim przed połową XIX wieku. Za czasów Małachowskich i Tarnowskich było to miejsce zabaw dzieci. W okresie międzywojennym służył ogrodnikom. Po II wojnie światowej mieścił się w nim hufiec ZHP. Obecnie znajduje się tam pracownia grawerska. Obok Domku "Wnuczętów" znajduje się murowane ogrodzenie z dwiema okrągłymi basztami zwieńczonymi blankami.
W 1870 roku dobra koneckie kupił na licytacji hrabia Jan Tarnowski. Dobra koneckie były ich własnością do 1945 roku. Podczas okupacji niemieckiej skrzydła pałacowe stały się siedzibą starosty niemieckiego. Niemcy przyczynili się do dewastacji majątku. Po wojnie znacznie ograniczono powierzchnię parku, zasypano kanał biegnący wzdłuż południowej elewacji Oranżerii Egipskiej, zlikwidowano cieki wodne i utworzono nowe alejki. Obecnie mieści się tu siedziba Urząd Miasta i Gminy Końskie, Biblioteka Miejska i Urząd Stanu Cywilnego.
Źródło:
www.swietokrzyskie.parki.org
www.ciekawe-miejsca.net
www.kobidz.pl
www.przewodnik-swietokrzyski.pl.tl