Wtorek, 5 lipca 2016
Festiwal technologiczno-turystyczny Kuźnice Koneckie to cykliczna impreza plenerowa, odbywająca się w Końskich. Na tegoroczne Kuźnice Koneckie zapraszamy 9 i 10 lipca. W sobotę impreza odbędzie się w Maleńcu i Radoszycach, w niedzielę w Sielpi.
Wtorek, 5 lipca 2016
Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach zaprasza na warsztaty artystyczne "Kraina pomysłowości" skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 6–13 lat.
Wtorek, 5 lipca 2016
Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza miłośników sztuki do udziału w wakacyjnych spotkaniach artystycznych „Ze sztuką na ty”.
Wtorek, 5 lipca 2016
„Zagnańsk w lustrzanym odbiciu tradycji " to nazwa programu, który zostanie zrealizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Samsonowie i Towarzystwo Przyjaciół Tumlina w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Wtorek, 5 lipca 2016
Bielski zespół "Dzień Dobry" to wspólne muzykowanie, które wyzwala silne emocje i ogromną radość. Dążą do tego, aby ich muzyka podobnie oddziaływała na każdego słuchacza, dlatego to co grają, określają mianem "pozytywnej akustycznej fali".
Poniedziałek, 4 lipca 2016
W Kielcach przebywał dziś Prezydent RP Andrzej Duda, który uczestniczył w obchodach 70. rocznicy pogromu kieleckiego. Prezydent zwiedził wystawę „Wspomnijcie na minione dni” zorganizowaną w siedzibie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego przy ul. Planty 7/9. Towarzyszył mu wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. W pamiątkowej księdze wystawy prezydent Duda wpisał : „W 70 rocznicę Pogromu Kieleckiego z żalem, szacunkiem i czcią pochylam głowę nad wspólną mogiłą i pamięcią Ofiar – pomordowanych obywateli polskich narodowości żydowskiej. Dziękuję wszystkim pielęgnującym tę pamięć dla historii i wychowania przyszłych pokoleń”. Wicepremier Gliński napisał : „Pamiętamy i będziemy pamiętać! Nigdy nie pozwolimy, by demony antysemityzmu nas dzieliły i by wykorzystywano je dla zbrodni i zdrady. Dziękuję taż za to godne miejsce upamiętnienia.”
Poniedziałek, 4 lipca 2016
Na wakacyjne warsztaty zaprasza Muzeum Zabawek i Zabawy wraz z Apteką Wyobraźni. W dn. 6.07. – 8.07. i 12.07. – 15.07. podczas „Wariacji z biżuterią” dzieci będą miały okazję własnoręcznie wykonać np. bransoletkę, broszkę, korale czy pierścionek. Z podstawami historii sztuki, kierunkami malarstwa i rzeźby zapoznają się uczestnicy cyklu zajęć „Zabawa – sztuka, sztuka – zabawa” w dn. 19.07. – 22.07. i 26.07. – 29.07. Warsztaty odbywać się będą w godz. 10.00 – 13.00. Apteka Wyobraźni (ul. Mickiewicza 1) zaprasza od 5.07. na spotkania z baśnią i bajką, tydzień później na zabawy z zagadką, od 19.07. na „Zabawę słowem”, a w dn. 26.-29. 07. na „Zabawę z wyobraźnią”. Zajęcia odbywać się będą o godz. 10.00. 12.00 i 14.00. Więcej informacji tu : http://www.muzeumzabawek.eu/sztuka-zabawa-wakacje-w-muzeum-zabawek-i-zabawy-oraz-aptece-wyobrazni/
Poniedziałek, 4 lipca 2016
Atrakcyjne imprezy plenerowe, warsztaty naukowe, artystyczne oraz staropolskie z możliwością bezpłatnego zwiedzania zabytkowego dworu – to wakacyjna propozycja Centrum Nauki Leonardo da Vinci w ramach projektu "Przeszłość przyszłością regionu". Będzie można m.in. zapoznać się z jednym z najstarszych rzemiosł na zajęciach „Nie święci garnki lepią”, poznać lecznicze właściwości ziół podczas warsztatów „Wiedźma uczy zielarstwa”, albo samodzielnie wykonać bransoletki z marmuru i krzemienia pasiastego. Ponadto Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne zaprasza do końca września na imprezy plenerowe : 17. Lipca i 21.sierpnia na : „Śniadanie na trawie”, 24 sierpnia na „Wędrowniczą watrę”, a w dniach 3 i 4 września na „Piknik marsjański”. Sezon imprez plenerowych zakończy 18 września „Turniej tańców dawnych”. Szczegóły tu : http://rcnt.pl/pl/aktualnosci/
Poniedziałek, 4 lipca 2016
W dniach 16. i 17. lipca odbędą się V Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia. Przez dwa dni archeolodzy przybliżą odwiedzającym muzeum w Krzemionkach świat neolitu i wczesnej epoki brązu. Odbędą się liczne warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej. Krzemionki odwiedzą czynni archeolodzy, entuzjaści i pasjonaci archeologii z całej Polski. Pod ich okiem, na specjalnie zaaranżowanych stanowiskach, na terenie osady neolitycznej, będzie można zapoznać się z różnymi przejawami aktywności człowieka neolitu i wczesnej epoki brązu.
Poniedziałek, 4 lipca 2016
W Kurozwękach rozpoczął się IX Festiwal Chopinowski. W koncercie inauguracyjnym w niedzielę 3 lipca wystąpił Krystian Tkaczewski. Następne koncerty odbywać się będą w kolejne niedziele o godz. 16.30 do 5 sierpnia włącznie. Już w najbliższą - 10 lipca zaprezentują się uczestnicy warsztatów mistrzowskich z USA, tydzień później (17.07.) wystąpi Aleksander Kudajczyk, 24 lipca – Jakub Kitowski, 31.07. – Juming Shen z Chin, a na koniec festiwalu zagrają : Juming Shen (Chiny), Charmaine Liu (USA), Naruse Soh (Japonia), Sara Suzuki (Japonia), Mina Ishikara ( Japonia), Rumi Nagahama (Japonia), Maho Miura (Japonia) oraz Atsushi Imada (Japonia). Koncert poprowadzi Krystian Tkaczewski. Wstęp na wszystkie koncerty wolny. Więcej szczegółów tutaj : http://www.kurozweki.com/pl/kalendarz-imprez/105-ix-festiwal-chopinowski-w-kurozwkach
Poniedziałek, 4 lipca 2016
W czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starachowicach można oglądać wystawę "Miasta i miasteczka ziemi kieleckiej 100 lat temu". Składa się ona z 27 plansz przedstawiających zanikającą architekturę miast i miasteczek sprzed wieku.
Poniedziałek, 4 lipca 2016
Do 1 września można składać wnioski o przyznanie Świętokrzyskiej Nagrody Kultury. Nagroda przyznawana jest co roku przez zarząd województwa za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego.
Poniedziałek, 4 lipca 2016
W lipcu, jak co roku, Kielce będą tętnić muzyką i tańcem młodych ludzi. Czeka nas wiele wydarzeń w ramach 43. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. Rozpocznie go 10 lipca koncert „Gospodarze - gościom”, a zakończy 23 lipca „Koncert galowy”.
Piątek, 1 lipca 2016
Muzeum Historyczno – Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza dzieci i młodzież na wakacyjne zajęcia w muzeum. Pierwsze - „Z CHIN PRZEZ MIŚNIĘ DO ĆMIELOWA” - już 6 lipca poświęcone będą historii porcelany. Kolejne – „ZWIEDZANIE Z GŁOWĄ” -10 lipca poświęcone będą aktywnemu zwiedzaniu aktualnych wystaw w muzeum z zagadkami, rebusami i kolorowankami dotyczącymi ekspozycji. 13 lipca muzeum zaprasza na zajęcia edukacyjne na wystawie „Szwarc, mydło i powidło…” – to podróż w czasie z rozwiązywaniem zadań specjalnych. Na 20. lipca zaplanowano zajęcia edukacyjne „KOŃ, JAKI JEST, KAŻDY WIDZI” poświęcone różnym wyobrażeniom konia w sztuce, wierzeniach i mitach.Więcej tu: http://www.muzeumostrowiec.pl/index.php?muzeum=obiektw&id=355
Piątek, 1 lipca 2016
Piosenki Marka Grechuty zabrzmią w niedzielę 10 lipca w Pałacyku T. Zielińskiego w Kielcach w koncercie „Dzień dobry panie Marku”. Bielski zespół „Dzień Dobry” tworzą muzycy, których łączy wspólne muzykowanie oparte na silnych emocjach i radości wypływającej z grania. Nazwali je na własny użytek „pozytywną akustyczną falą”. We wrześniu 2008 roku zespół "Dzień Dobry" zdobył I miejsce i statuetkę „Serce Szczerozłote” na Krakowskim Festiwalu Twórczości „Korowód” im. Marka Grechuty. Konsekwencją tego wydarzenia jest program pod tytułem: „Dzień dobry panie Marku”, który zawiera utwory Grechuty w nowych aranżacjach oraz autorskie piosenki zespołu. Koncert „Dzień dobry panie Marku” w niedzielę 10 lipca w Pałacyku T. Zielińskiego o godz. 19.00.
Piątek, 1 lipca 2016
Wykonujący utwory gospel zespół GOoD NEWS z wokalistką Gabi Gąsior wystąpi w niedzielę 3 lipca w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl’’ w Chmielniku.
Czwartek, 30 czerwca 2016
Filharmonia Świętokrzyska przedstawiła plany repertuarowe na rozpoczynający się sezon wakacyjny. Podczas specjalnej konferencji, jaka odbyła się w gmachu Filharmonii Świętokrzyskiej, jej dyrektor Jacek Rogala w kilku pierwszych zdaniach podsumował jeszcze niezakończony sezon muzyczny oraz szczegółowo omówił letni repertuar.
Czwartek, 30 czerwca 2016
10 lipca w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku odbędzie się LITERACKI PIKNIK „WOKÓŁ QUO VADIS”. Okazją jest 120 rocznica wydania tej rzymskiej epopei, która od razu stała się bardzo popularna i rozsławiła literaturę polską na świecie.
Środa, 29 czerwca 2016
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela w Muzeum”, które odbędzie się 3 lipca o godz. 12.00. Najbliższa odsłona cyklu wydarzeń poświęcona będzie mistrzowskiej ceramice z Wedgwood. Wykład wraz z prezentacją poprowadzi Magdalena Silwanowicz z Działu Rzemiosła Artystycznego MNKi.
Środa, 29 czerwca 2016
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza 2 lipca do udziału w zajęciach edukacyjnych w sali warsztatowej, w której odtworzone zostało wnętrze akademickiej pracowni. Podczas spotkania dzieci zabawią się w artystów i pod opieką plastyka studiować będą rzeźby antyczne.
Środa, 29 czerwca 2016
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na cykl warsztatów artystycznych, które odbywać się będą w każdą sobotę lipca w godzinach od 14.00 do 16.00. Najbliższe dwa spotkania poświęcone będą tematyce „Rysunku architektonicznego”. Zajęcia z rysowania z uwzględnieniem perspektywy linearnej poprowadzi mgr inż. arch. Konrad Śmierzyński.
Wtorek, 28 czerwca 2016
Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na cykl niedzielnych spotkań pod nazwą „Tarasy Sztuki”. Jest to kolejna już edycja, odbywających się w latach ubiegłych pod nazwą Scena Letnia KCK, serii koncertów i spektakli , które sprawią odbiorcom jeszcze więcej radości z wypoczynku w otoczeniu zróżnicowanych wydarzeń artystycznych.
Wtorek, 28 czerwca 2016
Centrum Edukacyjne "Szklany Dom" - Dworek Stefana Żeromskiego zaprasza na wystawę prac Marcina Krakowiaka z Pracowni Witraży Cahaya w Ciekotach. Wernisaż odbędzie się 2 lipca (sobota) o godz. 16.oo.Na początku sierpnia wystawie towarzyszyć będą specjalne rodzinne warsztaty tworzenia witraży.
Wtorek, 28 czerwca 2016
Kino FENOMEN działające przy WDK w Kielcach zaprasza na WAKACYJNE PODRÓŻE FILMOWE, a na początek w dniach 1 – 7 lipca NA DZIKI ZACHÓD. Od 1 lipca będzie można obejrzeć dwa westerny. Pierwszy to „BONE TOMAHAWK” w reż. S. Craiga Zahlera z Kurtem Russellem, Patrickiem Wilsonem i Matthew Foxem. Akcja filmu dzieje się na Dzikim Zachodzie po sezonie. Mała, leniwa mieścina o wiele znaczącej nazwie Bright Hope. Pusty saloon, wypalony słońcem piasek… Cały ten spokój burzy dziwny gość pojawiający się z nagła w miasteczku… Seanse : 01.07:20:00 / 03.07: 16:00, 18:15 / 04.07: 18:00, 20:15.
Wtorek, 28 czerwca 2016
Od 15 lipca w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie można oglądać wystawę malarstwa Marcina JEDLIKOWSKIEGO – artysty młodego pokolenia, ostrowczanina. „Tumultum” - to próba stworzenia obrazu nieweryfikowalnego czyli takiego, który wciąż wymyka się jednoznacznej definicji. Procesowi powstawania towarzyszy element dekonstrukcji obrazu – wymazywania, wycierania… Jest on rodzajem kpiny i zerwania z tradycyjną formą malarską. Formy widoczne na obrazach są poniekąd „wybełkotane”, zrobione bezwiednie, nieświadomie. Nie są ani abstrakcyjne, ani figuratywne. Budzą natłok subiektywnych skojarzeń, z których ostateczny obraz kształtuje odbiorca. Marcin Jedlikowski (ur.1985 r.) jest absolwentem ASP w Krakowie na wydziale malarstwa w pracowni prof. Leszka Misiaka. Wernisaż wystawy malarstwa Marcina Jedlikowskiego 15 lipca o godz. 18.00 w BWA Ostrowiec. Wystawę będzie można oglądać do 26 sierpnia.
Wtorek, 28 czerwca 2016
Centrum Geoedukacji kieleckiego Geoparku już po raz piąty zaprasza do udziału w specjalnej, wakacyjnej ofercie warsztatów geologicznych. Zajęcia adresowane są zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Wakacyjna Akademia Geologii to doskonałe połączenie nauk geologicznych i geograficznych z zabawą.
Poniedziałek, 27 czerwca 2016
W ramach cyklu LATO W FILHARMONII w najbliższą niedzielę 3 lipca w sali kameralnej Filharmonii Świętokrzyskiej wystąpi rosyjska pianistka Polina Osietynskaja. W koncercie FORTEPIANOWE IMPROMTUS wykona m.in. sonatę F-dur nr. 12 W.A. Mozarta, scherzo b-moll op. 31 nr.2 F. Chopina, 4 Impromptus D. 935 op. 142 F. Schuberta oraz „Miłosną śmierć Izoldy” R. Wagnera w fortepianowej transkrypcji F. Liszta.
Poniedziałek, 27 czerwca 2016
Obchody 70. rocznicy pogromu kieleckiego rozpoczną się w sobotę 2 lipca przed kamienicą przy ul. Planty 7/9, która jest siedzibą głównego organizatora uroczystości – Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. W samo południe zostaną odsłonięte zamontowane na zewnątrz budynku tablice kommemoratywne z wypowiedziami św. Jana Pawła II i papieża Franciszka na temat kieleckich wydarzeń sprzed lat. Następnie w siedzibie Stowarzyszenia otwarta zostanie stała wystawa poświęcona pamięci ofiar wydarzeń sprzed 70. lat. Oprócz fotografii znajdą się na niej także dokumenty ze śledztwa i fragmenty zeznań sądowych. Wystawa będzie miała charakter multimedialny i dynamiczny, na ekranach prezentowane będą zarejestrowane wspomnienia świadków tragicznych wydarzeń przy Plantach (m.in. Barucha Dorfmana, Esther Montag czy Miriam Guterman). W dniach 2 – 5 lipca wstęp na wystawę będzie bezpłatny.
Poniedziałek, 27 czerwca 2016
Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kmiennej przygotowało wiele propozycji wydarzeń kulturalnych z okazji trwającego sezonu wakacyjnego. Goście odwiedzający placówkę będą mogli wziąć udział w licznych warsztatach m.in.: teatralnych, fotograficznych, tanecznych, plastycznych, czy artystycznych.
Sobota, 25 czerwca 2016
Utwory wielkich kompozytorów, wybitni wykonawcy oraz przepiękna sceneria uzdrowiska - to główne atrakcje Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz, który 2 lipca rozpocznie się w Busku-Zdroju. Festiwal jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych w regionie świętokrzyskim, promuje nasze województwo w kraju i poza jego granicami. Tegoroczny festiwal będzie trwał od 2 do 9 lipca.