Julia Michcik opowie jak kobiety współtworzyły naukę, przełamując bariery i pokonując przeszkody, które narzucały im społeczne i kulturowe ograniczenia. W pierwszej części spotkania prelegentka przybliży ogólny kontekst historii kobiet w akademii, prezentując przykłady wybitnych postaci i mniej znanych bohaterek nauki, których wkład zbyt często pozostawał w cieniu. Zaprezentuje, w jaki sposób tradycyjne narracje historyczne pomijają te opowieści, a także dlaczego herstoryczne podejście pozwala odkryć pełniejszy obraz nauki i jej rozwoju.
Następnie prelegentka skupi się na swoich badaniach prowadzonych w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opowie o kobietach związanych z Instytutem i o tym, jak odkrywała ich historie – zarówno poprzez analizę archiwalnych materiałów, jak i wywiady. Wskaże, jak można poszukiwać takich opowieści oraz jakie wyzwania towarzyszą badaczom i badaczkom, którzy chcą wydobyć te historie.
W końcowej części wykładu uczestnicy spotkania zastanowią się, w jaki sposób można pamiętać o osiągnięciach kobiet, które miały wpływ na rozwój nauki i różnych dziedzin. Porozmawiają o inicjatywach i praktykach pamięci, które pomagają nie tylko uhonorować te postacie, ale również inspirować kolejne pokolenia kobiet do podejmowania badań i działań w świecie akademii.
Wykład rozpocznie się o godzinie 17. Wstęp jest bezpłatny.
O prelegentce:
Julia Michcik – doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej naukowe zainteresowania skupiają się wokół feminizmu, lokalnego aktywizmu, historii kobiet oraz analizy dyskursu. Jako studentka Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymała Stypendium Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe na rok akademicki 2023/2024. Związana z Fundacją Muzeum HERstorii Sztuki MuHer. Zaangażowana w międzynarodowe projekty badawcze dotyczące szeroko pojętych nierówności.
Źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach