W 2009 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych, w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce i Niemczech, ma w swoim dorobku nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Na stanowisku profesora nadzwyczajnego prowadzi klasę altówki w Akademii Muzycznej w Łodzi.
Jako solistka występowała m.in. z filharmonią im. A. Rubinsteina w Łodzi. Z kwartetami smyczkowymi Arcos i Orfeus koncertowała w Polsce, Niemczech i Holandii. Wspólpracuje z wieloma orkiestrami kameralnymi: Pro Musica, Leopoldinum, Polish Camerata oraz Arcata Stuttgart, Camerata Europeana, Sinfonnieta Tübingen. Brała udział w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie w 1992 roku oraz - trzy lata później - w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Markneukirchen. Obecnie prowadzi własną klasę altówki w Akademii Muzycznej im G.i K. Bacewiczów w Łodzi.
W programie:
Richard WAGNER Idylla Zygfryda
Olga HANS Koncert na altówkę i orkiestrę (prawykonanie)
Ferenc LISZT Poemat symfoniczny Preludia
Zachwycająca wdziękiem i radością Idylla Zygfryd powstała jako muzyczny prezent dla żony Wagnera w związku z urodzinami syna (Radosny okrzyk zabrzmiał wśród mych pieśni;
syn jest! – On musiał zwać się Zygfryd!”)
Koncert na altówkę i orkiestrę Olga Hans napisała w 2020 roku na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach programu MKiDN „Zamówienia kompozytorskie”. Utwór formą nawiązuje do klasyki. Trzy skontrastowane części ukazują „różnorodne walory brzmieniowe altówki na tle i przy współpracy zespołu orkiestrowego”. Kompozytorka i pedagog związana z Akademią Muzyczną w Łodzi wcześniej stworzyła kilka dzieł na altówkę, a ich „muzą”, jak wyznała, była zawsze Róża Wilczak. Nie inaczej jest i tym razem. Znakomita altowiolistka (po raz pierwszy na naszej estradzie) występuje w kraju i za granicą, w AM w Łodzi prowadzi klasę tego instrumentu.
Preludia Franciszka Liszta (1849-50), wbrew lekceważącemu potraktowaniu ich przez samego autora („muzyka ogródkowa”), od razu zdobyły olbrzymią popularność. Tytułem nawiązują do medytacji z tomu Nouvelles méditations poétiques A. Lamartine'a. Dziełem tym Liszt zapoczątkował nowy gatunek muzyczny – poemat symfoniczny, którego istotą jest program literacki.
Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert 12 marca o godzinie 19.00.
Źródło: FŚ