Tomasz Kulka urodził się w 1979 roku w Wolbromiu. W latach 1999-2004 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarskiej prof. Grzegorza Bednarskiego i pracowni ceramicznej prof. Czesława Dźwigaja. Jego prace to realistyczne miniatury obiektów, które wyłowił z otaczającej go rzeczywistości, silnie zainspirowane rodzimym Wolbromiem. Ewidentnie pociąga go to, co znajduje się poza głównym prądem, poza nurtem mainstreamu w kulturze – niziny społeczne, problem rozkładu tkanki miejskiej i jej dewastacji przez młodzieżowe subkultury, blokersów, pijaków i bezdomnych. Mieszka i pracuje w Wolbromiu.
Więcej informacji na stronie:
tomaszkulka.pl
Wernisaż odbędzie się 26 lutego o godz. 18:00. Prace można oglądać do końca kwietnia 2021 roku. Wstęp wolny.
Niezależnie od wieku, każdy z nas posiada potrzebę obcowania ze sztuką. Podczas spotkania z twórczością Tomasza Kulki będą mogli Państwo nie tylko przeżyć opowieść stworzoną przez artystę o współczesnym świecie, ale poprzez jego prace inaczej wejść w świat, który na co dzień jest wam dobrze znany. Wypowiedzi Tomasza Kulki na niektóre z tematów, które podejmuje w swojej działalności, nabierają czasem mocniejszego wyrazu, skłaniając odbiorcę do głębokiej, nieprzerwanej refleksji. Tomasz Kulka, prezentując wystawę w galerii Winda, pokazuje prace z ostatnich trzech lat, w których komentuje problemy związane z dewastacją tkanki miejskiej i jej rozkładem. Pojawiające się motywy przedmiotów związanych z kultem religijnym, osobiste metafizyczne podejście artysty tworzą niepowtarzalną okazję do zadawania pytań, jak wygląda w dniu dzisiejszym zetknięcie sztuki współczesnej z otaczającą nas rzeczywistością. Techniki, jakich używa Kulka, są czasem wprost przeniesione ze świata sztuki użytkowej, ceramika nabiera zupełnie nowego powietrza, a tkanina zamienia się w artystyczne sztandary, malarstwo zaś nacechowane często dekoracyjnymi motywami przemyca wielką prawdę o nas samych.
,,Triumf i upadek domu pana mego'' to tytuł wystawy w galerii "Winda", która scala trzy lata pracy artysty w jeden projekt i pozwala na oglądanie sztuki, której towarzyszy wiele emocji siedzących w naszych sercach i głowach. Ich współprzeżywanie jest bardzo istotne z socjologicznego punktu widzenia. Spotkanie to jest okazją do nawiązania wewnętrznej dyskusji o naszych lękach i uprzedzeniach, ale i fascynacjach, i pięknie otaczającego nas świata oraz o tym, jak właściwie i czy... ? rozumiemy sztukę współczesną. Wystawa Tomasza Kulki daje doskonały przykład tego, że sztuka współczesna jest prawdziwa, zawsze aktualna i piękna. Dostojewski pisał ,,Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna", co wybitnie potwierdza twórczość Tomasza Kulki . Życzę Państwu głębokiego odbioru. - Artur Wijata, kierownik galerii"Winda" i kurator wystaw.
Źródło: galeria "Winda"