Poniedziałek, 18 listopada 2024 - Klaudyny, Romana, Tomasza

Wieczór z klasyką A A A

W programie:

L. van BEETHOVEN Romans nr 2 F-dur op. 50
J. HAYDN II Koncert skrzypcowy G-dur Hob. VIIa:4
L. van BEETHOVEN 8. Symfonia F-dur op. 93
 
 
Podczas koncertu wysłuchamy dwóch klasyków wiedeńskich -  Ludwiga van Bethovena, którego piękny Romans nr 2 rozpocznie koncert, oraz „papy Haydna”. Koncert skrzypcowy G-dur Josepha Haydna, rzadziej gości w salach koncertowych. Pochodzi z wczesnego okresu twórczości kompozytora, z czasów jego pracy na dworze Esterházych. Utwór usłyszymy w interpretacji znanej na całym świecie znakomitej skrzypaczki – Anny Marii Staśkiewicz. Urokliwa, pełna humoru i pogody ducha 8. Symfonia F-dur Ludwiga van Beethovena napisana w roku 1812 zakończy muzyczny wieczór.
Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk, pedagog i dyrygent, były dyrektor Filharmonii Poznańskiej i Białostockiej.

Anna Maria Staśkiewicz - laureatka III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2006, I nagrody i nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi, Ogólnopolskich Przesłuchań Skrzypków w Elblągu, XVI Ogólnopolskiego Konkursu Bachowskiego w Zielonej Górze, XXII Międzynarodowego Konkursu Valsesia Musica we Włoszech (nagroda specjalna za najlepsze wykonanie koncertu Mozarta) Koncertowała w Albanii, Brazylii, Bułgarii, Chinach, Estonii, Gruzji, Japonii, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szkocji, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, USA, we Włoszech, na Ukrainie i na Litwie. Współpracowała z większością krajowych zespołów filharmonicznych, a ponadto z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy Aukso, Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, Orkiestrą Kameralną Wratislavia, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Viva. Wśród zagranicznych zespołów, które jej partnerowały, znajdują się orkiestry kameralne z Kaliningradu i Zurychu oraz symfoniczne z Ankary, Getyngi, Tirany i Sao Paulo. Jako kameralistka współpracowała m.in. z Jose Gallardo, Waldemarem Malickim, Marcelo Nisinmanem, Olgą Pasiecznik, Ewą Pobłocką. Wystąpiła w charakterze solistki na estradach wielu renomowanych sal, m.in.: Municipal Theatre w Sao Paulo, Kaisersaal we Frankfurcie nad Menem, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Studio S1 PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Raitt Recital Hall w Malibu (USA), Grossmunster w Zurichu, Auli UAM w Poznaniu, na Zamku Królewskim w Warszawie. Artystka jest sześciokrotną stypendystką ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Fundacji Yamaha Europa oraz laureatką programu stypendialnego "Młoda Polska".


Mirosław Jacek Błaszczyk ukończył z odznaczeniem studia w klasie dyrygentury prof. Karola Stryji w Akademii Muzycznej w Katowicach. Umiejętności dyrygenckie pogłębiał dzięki stypendium American Society for Polish Music w Los Angeles. Był szefem artystycznym Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, naczelnym i artystycznym Filharmonii w Poznaniu i Białymstoku, dyrektorem artystycznym i jurorem Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto (Portugalia), jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku, przewodniczącym jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie oraz VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2016). Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej. Jest członkiem Rady Artystycznej – koordynatorem ds. artystycznych Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Z Orkiestrą Filharmonii Białostockiej dał serię koncertów w USA, uwieńczoną występem w Carnegie Hall, zaś z  zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. Płyta – Górecki. Mikołaj/Henryk Mikołaj (DUX 0924) nominowana była do Fryderyka 2013. Na swoim koncie ma również wiele prawykonań. Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej, oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Posiada tytuł profesora sztuk muzycznych. Jest pedagogiem: kieruje Katedrą Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyrygencki kunszt artysty poznali melomani wielu krajów Europy, a także Tunezji, Maroka, Korei Płd., USA, Chin, Japonii.

Koncert odbędzie się 26 lutego o godzinie 19.00.

Źródło: FŚ

Uroczysty koncert z okazji 25-lecia zespołu Strauss Ensemble

9 listopada 2024 r. w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbył się uroczysty,...

Konkurs „Ach, świętokrzyskie czaruje” rozstrzygnięty

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Ach, świętokrzyskie czaruje”. W...

I Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach

Stoiska ze świątecznymi ozdobami, degustacje potraw regionalnych, występy artystyczne, zabawy i...

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2024 w kinie Fenomen

Kino Fenomen działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza do wspólnego świętowania...

Listopadowa giełda kolekcjonerska w WDK

W najbliższą sobotę – 9 listopada – w godz. 7.00–13.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach...

„Kim tak naprawdę jesteśmy?” – „Matrioszka” w Kieleckim Teatrze Tańca

W sobotę, 19 października na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się premiera spektaklu...

Zmiana warty w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Michał Kotański odchodzi z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stanowisko dyrektora będzie...

Narodowe Święto Niepodległości w WDK – koncert patriotyczny "Niepodległe piosenki"

11 listopada w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpi Warszawska Orkiestra...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 344 132
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności