E. GRIEG Dwie melodie elegijne na orkiestrę smyczkową op. 34
F. CHOPIN II Koncert fortepianowy f-moll op. 21
E. GRIEG I suita Peer Gynt op. 46
Dwie melodie elegijne Edvarda Griega są miniaturami przeznaczonymi na sam kwintet smyczkowy – ulubiony skład orkiestrowy Griega. Powstały w 1880 roku z przeniesienia dwóch liryków wokalnych na fakturę orkiestry smyczkowej. Pierwsza Melodia, zatytułowana Rany serca, jest mroczniejsza i kontrastuje z następną – Ostatnia wiosna.
Niesłychanie liryczny II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina jest uwielbiany przez publiczność szczególnie za słynną część drugą, Larghetto, którą Chopin pisał pod natchnieniem pierwszej miłości. To wielkie dzieło poznamy w interpretacji Tymoteusza Biesa, występującego po raz pierwszy na estradzie FŚ. Artysta jest laureatem prestiżowych konkursów, gościem wielu znanych festiwali.
Peer Gynt to tytuł dramatu Henryka Ibsena, na podstawie którego Edward Grieg napisał muzykę, a także imię bohatera suit – awanturnika i oszusta skazanego na wygnanie z rodzinnej wioski. Peer Gynt podróżuje po całym świecie (m.in. do krain Orientu), napotyka różne stwory (trolle, gnomy), aż w końcu po wielu przygodach wraca do ojczyzny, gdzie przed okrutną karą ratuje go miłość wiernej, czekającej na niego przez te wszystkie lata Solvejgi. Najbardziej popularna jest I Suita, którą zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna FŚ pod dyrekcją Jacka Rogali.
Tymoteusz Bies urodził się 9 czerwca 1995 r. Jest laureatem licznych dziecięcych i młodzieżowych konkursów (m.in. w Stalowej Woli, Krakowie, Sochaczewie i Głubczycach), a także Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku, Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2013) i Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014). Brał udział w kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. Andrzeja Jasińskiego, Piotra Palecznego, Borysa Petrushanskiego, Wojciecha Świtały, Stefana Wojtasa i Ramzi Yassy. Koncertował z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej (dyr. Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel), Polską Orkiestrą Radiową (dyr. Marek Moś), Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (dyr. Aleksander Humala). Z recitalami wystąpił m.in. na 69. edycji Festiwalu w Dusznikach-Zdroju, w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach projektu „Młode Talenty”, w Żelazowej Woli, Petersburgu i Pietrozawodsku. Wziął udział w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo. W swoim dorobku ma debiutancki album (2018). W 2019 roku, jako najlepszy absolwent macierzystej uczelni, został uhonorowany tytułem Primus Inter Pares. W sezonie 2020/2021 jest artystą-rezydentem NOSPR.
Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert 19 lutego o godzinie 19.00.
Źródło: FŚ