Wtorek, 19 listopada 2024 - Elżbiety, Faustyny, Pawła

Walentynki z gwiazdą - Ryszar Karczykowski A A A

Podczas koncertu wystąpią: Jia Fei - sopran oraz Yongheng Dong - bas. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej dyrygować będzie Janusz Przybylski – były dyrektor wielu instytucji artystycznych, m.in. Opery Narodowej w Skopie (Macedonia), Filharmonii Olsztyńskiej czy Opery Bałtyckiej; zdobywca Fryderyka 2010 za nagranie płyty Missa Pro Pace F. Nowowiejskiego Obecnie profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncert poprowadzi Ryszard Cieśla.

JIA FEI
Sopran liryczny. W 2013 roku rozpoczęła naukę w Konserwatorium w Perugii we Włoszech. W ciągu całego pięcioletniego okresu studiów nagrodzona została zwolnieniem z opłacania czesnego i pełnym stypendium naukowym.  W 2017 zagrała w operze Le nozze di Figaro, rok później wystąpiła w operze E'lisir d'amore w reżyserii Carlo Palleschi, znanego dyrygenta z Konserwatorium w Perugii. Następnie wzięła udział we włoskim letnim festiwalu muzycznym w Spoleto oraz w castingu do opery w Spoleto, uzyskując możliwość gry w oprze Il barbiere di Siviglia.  Zaśpiewała partię sopranu w Requiem" Mozarta, brała również udział w licznych festiwalach muzycznych organizowanych w miastach włoskich.  W 2019 została przyjęta na staż artystyczny na kierunku wokalnym w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie przygotowuje pracę doktorską pod kierunkiem profesora Ryszarda Cieśli.
 
DONG YONGHENG
Bas-baryton, urodzony w Chinach. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, przygotowując pracę doktorską pod kierunkiem prof. Ryszarda Cieśli. Studiował w konserwatorium im. F. Morlacchiego w Perugii w klasie słynnej sopranistki Michela Sbuilati. Występował w partii Bartolo w Weselu Figara W. A. Mozarta w teatrze Pavone w Perugii. Wykonał także basową partię w Petite messe Solennelle G. Rossiniego oraz zaśpiewał rolę Briano w Aroldo G. Verdiego z Accademia dei Musici Fabriano na festiwalu Malatestiano w Rimini. W 2018 zdobył nagrodę w konkursie Ricardo Zandonai. W tym samym roku był solistą i śpiewał Requiem Mozarta na festiwalu Livorno we Włoszech oraz w Stabat mater Rossiniego na festiwalu Perugia. W Warszawie przygotował partię don Alfonso w spektaklu Wydziału Wokalno-Aktorskiego UMFC Cosi fan tutte W. A. Mozarta.
 
 
JANUSZ PRZYBYLSKI
Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi (klasa dyrygentury prof. Tomasza Kiesewettera oraz klasa altówki prof. Zbigniewa Friemana). Studia uzupełniał we Włoszech pod kierunkiem prof. Franco Ferrary. Odbył też studia aspiranckie w Konserwatorium Leningradzkim w klasie prof. Arwida Jansonsa. Kierował zawodowym chórem Filharmonii Krakowskiej. Za przygotowanie chórów do nagrania Pasji K. Pendereckiego otrzymał nagrodę Amerykańskiej Akademii Płytowej w Hollywood. Był dyrektorem artystycznym Filharmonii Olsztyńskiej i Bałtyckiej, kierownikiem muzycznym Warszawskiej Opery Kameralnej, zastępcą dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Wielkiego w Warszawie, dyrektorem artystycznym Opery Bałtyckiej i Opery Narodowej w Skopje.. Nagrywał dla radia i telewizji. Artystę uhonorowano wieloma nagrodami i odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi, m. in.: Orderem Emira Kuwejtu, nagrodą niemieckich krytyków muzycznych za najlepsze przedstawienie prezentowane w Niemczech, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, odznaczeniem Gloria Artis, Kawalerskim Krzyżem Odrodzenia Polski. Otrzymał także Fryderyka za wybitne nagrania płytowe. Współpracował z Petersburskim Teatrem Tańca, Moscau Imperial Balett, Teatrem Opery i Baletu z Woroneża, Teatrem Wielkim w Mińsku oraz Operą i Filharmonią we Lwowie i Skopje. W latach 2008-2011 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Obecnie jest pedagogiem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2010 otrzymał z rąk Prezydenta RP nominację na profesora sztuk muzycznych.
 
RYSZARD CIEŚLA
Absolwent Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku ukończenia studiów  został zaangażowany do Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie pozostaje na etacie solisty do dnia dzisiejszego. Kształcenie głosu kontynuował pod opieką Kazimierza Pustelaka. Członek zespołu muzyki dawnej Bornus Consort. Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w 's-Hertogenbosh w Holandii (1986). Jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki odbył roczne studia w Hochschule für Music und darstellende Kunst w Wiedniu. W macierzystej uczelni, w której pełnił funkcję prorektora ds. dydaktyki, obecnie dziekana Wydziału Wokalnego, prowadzi samodzielną klasę z tytułem naukowym profesora nadzwyczajnego. Szef artystyczny Filharmonii im. Romualda Traugutta, towarzystwa patriotycznego założonego w 1983 r. przez muzykologa i krytyka muzycznego Tadeusza Kaczyńskiego. Organizator i dyrektor artystyczny festiwali: Pasyjnego Crucifixus est?, Pieśni Kompozytorów Polskich, Pieśni Europejskiej, Poezji Polskiej, Amor Patriae, Salonów Artystycznych. Pasją artysty jest reżyseria spektakli i widowisk muzycznych. Na koncie artystycznym posiada nagrania do zbiorów archiwalnych Polskiego Radia oraz nagrania płytowe pieśni okresu odzyskania niepodległości.
 
RYSZARD KARCZYKOWSKI
Studiował w PWSM w Gdańsku u Haliny Mickiewiczówny. Ukończył reżyserię muzyczną w Musikhochschule Hanns Eisler w Berlinie. Był solistą Teatru Muzycznego w Szczecinie oraz Landestheater w Dessau. W latach 70. rozwijał karierę wokalną w operze w Lipsku, Dreźnie, we Frankfurcie nad Menem, Staatsoper oraz Volksoper w Wiedniu, Deutsche Oper w Berlinie oraz Covent Garden w Londynie. Śpiewał partie tenorowe w Così fan tutte, w Czarodziejskim flecie, Uprowadzeniu z seraju, Eugeniuszu Onieginie, w Łucji z Lammermoor,  w Napoju miłosnym, Cyganerii, Giannim Schicchim, Tosce, Zemście nietoperza, w Arabelli, w Balu maskowym, Falstaffie. Rigoletcie, Traviacie). Występował również w operach Haydna, Rossiniego, Moniuszki, Smetany, Offenbacha, Prokofiewa, Schönberga, Berga i Szostakowicza. Dokonał wielu nagrań płytowych z najlepszymi orkiestrami i wybitnymi dyrygentami, głównie dla wytwórni Decca oraz dla Polskich Nagrań. Był dyrektorem artystycznym Opery Krakowskiej  oraz w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy i w Japonii, a także zasiada w jury międzynarodowych konkursów wokalnych. Od kilku lat zajmuje się także reżyserią muzyczną. Od 2016 sala widowiskowa w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie jest nazwana imieniem prof. Ryszarda Karczykowskiego.

FŚ zaprasza na swój kanał na YouTube.

Źródło: FŚ

Uroczysty koncert z okazji 25-lecia zespołu Strauss Ensemble

9 listopada 2024 r. w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbył się uroczysty,...

Konkurs „Ach, świętokrzyskie czaruje” rozstrzygnięty

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Ach, świętokrzyskie czaruje”. W...

I Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach

Stoiska ze świątecznymi ozdobami, degustacje potraw regionalnych, występy artystyczne, zabawy i...

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2024 w kinie Fenomen

Kino Fenomen działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza do wspólnego świętowania...

Listopadowa giełda kolekcjonerska w WDK

W najbliższą sobotę – 9 listopada – w godz. 7.00–13.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach...

„Kim tak naprawdę jesteśmy?” – „Matrioszka” w Kieleckim Teatrze Tańca

W sobotę, 19 października na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się premiera spektaklu...

Zmiana warty w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Michał Kotański odchodzi z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stanowisko dyrektora będzie...

Narodowe Święto Niepodległości w WDK – koncert patriotyczny "Niepodległe piosenki"

11 listopada w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpi Warszawska Orkiestra...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 346 574
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności