Zostanie także udostępniony film „Październik był miesiącem naszego zniszczenia”, przypominający etapy deportacji do Treblinki z chmielnickiego getta.
Od kilku dni delegacje uczniów, wolontariuszy, harcerzy i zuchów zapalają znicze, składają kamienie i kwiaty w miejscach pamięci: na cmentarzu przy ul. Mruczej, na najstarszym cmentarzu żydowskim przy synagodze pod tzw. Drzewem Pamięci. Towarzyszy temu krótka lekcja historii.
W Chmielniku Niemcy utworzyli getto w pierwszych miesiącach 1941 roku. Obejmowało ono zasięgiem całe miasto z wyłączeniem ulic przyległych bezpośrednio do pól. Umieszczono w nim w październiku 1942 r. około 13 000 osób.
1 października 1942 r. ok. 1000 młodych mężczyzn i kobiet zostało przymusowo wysiedlonych do przejściowego obozu pracy w Skarżysko-Kamiennej. Pozostających w getcie wykorzystywano do różnych robót, np. drogowych. W czasie istnienia getta zastrzelonych zostało około 350 osób ludności żydowskiej. Zwłoki pomordowanych pochowane zostały: około 250 osób na cmentarzu żydowskim, około 100 osób na cmentarzu starym katolickim. Podczas likwidacji getta, wszystkie osoby w okresie od 6 października 1942 r. do marca 1943 r. zostały wywiezione do niemieckiego obozu Zagłady w Treblince.
Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2005 r. dla uczczenia pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej. To także rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz, w którym Niemcy zamordowali ok. 1,1 mln osób − głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej.
(źródło: Świętokrzyski Sztetl)