Przy wejściu do budynku biblioteki znajduje się podjazd zewnętrzny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na drzwiach wejściowych umieszczono tablicę tyflograficzną, dzięki której inwalidzi wzroku mogą uzyskać informacje o dniach i godzinach otwarcia placówki. Każdy, kto ma trudności w samodzielnym poruszaniu się może skorzystać z systemu Call Hear, informującego pracownika biblioteki o tym, że przy wejściu czeka osoba wymagająca pomocy.
Po wejściu do biblioteki niewidomi mogą dotykowo poznać układ jej pomieszczeń. Umożliwi im to specjalna tablica tyflograficzna umiejscowiona na stojaku, tuż przy drzwiach wejściowych. Dostępność systemu nawigacji i informacji, ułatwiającego niewidomym i słabowidzącym orientację w przestrzeni (Step Hear), pozwoli na poruszanie się po obiekcie bez pomocy przewodnika. Plan tyflograficzny z rozmieszczeniem układu ulic i budynków otaczających bibliotekę pozwala niewidomym na dotykowe poznanie lokalizacji budynku.
W filii MBP znajduje się powiększalnik stacjonarny z monitorem, umożliwiający efektywną pracę z wszelkiego rodzaju tekstem. Czytelnik może powiększyć czytany obiekt aż do 77x. Wystarczy położyć tekst na dużym blacie roboczym tuż pod kamerą i ustawić odpowiedni dla siebie poziom powiększania oraz kontrast.
Czytelnicy mogą także skorzystać z urządzenia skanująco-czytającego, które umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym zapoznanie się z tekstami zawartymi w książkach i czasopismach. Pozwala na zeskanowanie, a następnie odsłuchanie wybranego tekstu. Otrzymane w ten sposób pliki dźwiękowe czytelnik może skopiować na własny nośnik i odtwarzać poza biblioteką.
Zestawy komputerowe ze specjalistycznym oprogramowaniem dla osób niedowidzących i słabowidzących zawierają: program udźwiękawiający, program powiększający zawartość ekranu, aplikację przeznaczoną do rozpoznawania pisma oraz aplikację zamieniającą dokumenty tekstowe na pliki dźwiękowe. Do wszystkich zestawów dołączona jest specjalna klawiatura, która posiada wyraźne klawisze o dużym kontraście, 22 klawiszy szybkiego dostępu do najczęściej używanych funkcji i ustawiania prędkości mówienia. Łatwość i precyzję poruszania się kursorem po ekranie monitora zapewnia odwrócona i powiększona mysz komputerowa.
W MBP dostępna jest też lupa elektroniczna, która powiększa tekst w dokumentach, książkach, czasopismach papierowych. Posiada regulację powiększenia i zmianę trybów wyświetlania, np. kolorów tekstu i tła. Jest też monitor brajlowski - odpowiednik zwykłego monitora komputerowego dla widzących, umożliwiający odczyt zawartości ekranu w brajlu, a takżę przenośne urządzenie lektorskie, dzięki któremu niewidomi mogą czytać (odsłuchiwać) drukowane publikacje.
Źródło: MBP