13 grudnia do Polski dotrze Betlejemskie Światło Pokoju, które harcerze i harcerki, należący do Związku Harcerstwa Polskiego, odbiorą od słowackich skautów. W tym roku harcerki i harcerze nie spotkają się na wielkim zlocie w Zakopanem, na którym w poprzednich latach gromadziło się kilka tysięcy osób z całej Polski. Uroczyste przekazanie odbędzie się na Łysej Polanie, gdzie odbywało się rok rocznie do 2007 roku. Pandemia nie przeszkodziła wielkiej międzynarodowej sztafecie, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat. W Polsce Światło Pokoju trafi m.in. do ludzi, organizacji i instytucji, którzy każdego dnia przeciwdziałają epidemii COVID-19, aby podziękować za ich zaangażowanie i służbę.
Płomień zapalony w grocie za sprawą skautów z całego świata przemierza długą drogę, by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski. Od tego ognia zapalane są świece Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć pomagania innym. W tym roku, po raz pierwszy od 13 lat, uroczystość przekazania Światła Pokoju odbędzie się na Łysej Polanie, gdzie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego słowaccy skauci powierzą je harcerzom i harcerkom z ZHP. Następnie odbędzie się msza święta, po której przedstawiciele chorągwi zabiorą BŚP do swoich regionów.
Tegoroczne Światło Pokoju niesie za sobą szczególny komunikat wzywający do służby:
– bezinteresownego otworzenia się na potrzeby drugiego człowieka, pozostania uważnym na siebie oraz na swoje otoczenie. Rok 2020 był dla wszystkich ogromnym wyzwaniem
– pandemia koronawirusa zmieniła nasze plany i przyzwyczajenia, dotykając niemal wszystkich dziedzin naszego życia. Ostatnie miesiące pokazały, jak ważna jest społeczna mobilizacja, by zarówno małym, jak i wielkim wyzwaniom stawiać czoła razem, ponad podziałami. Z tego powodu Światło Pokoju niesione przez przedstawicieli ZHP trafi w tym roku m.in. do tych, których COVID-19 dotknął najbardziej, a także na ręce tych, dla których hasło służby jest rzeczą naturalną – do wszystkich, którzy każdego dnia walczą, by przeciwdziałać epidemii.
- Cieszymy się, że już po raz 30. harcerze i harcerki z ZHP uczestniczą w przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju, które dla wielu osób stało się nieodłącznym elementem nadchodzących świąt. Pandemia wpłynęła na wszystkie obszary naszego życia – w tym także harcerskiej codzienności. Tegoroczne przekazanie Światła odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach. Nie spotkamy się, jak co roku, na zlocie w Zakopanem, zaś wszelkie działania programowe przewidziane na ten czas wydarzą się online. Mimo to, a może szczególnie z tego powodu, mamy poczucie, że to symboliczne Światło jest dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek – by nieść nadzieję, otwierać serca na bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi, być wyraźnym świadectwem harcerskiej służby - powiedziała naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad.
Betlejemskie Światło Pokoju jest także zwieńczeniem działań podejmowanych przez społeczność ZHP przez cały rok. Gdy tylko wybuchła epidemia, harcerze i harcerki Chorągwi Kieleckiej przyłączyli się do akcji wspierania służb medycznych w kraju poprzez wspólne szycie maseczek. Na pomoc w czasie pandemii mogą liczyć także seniorzy - w trosce o ich zdrowie harcerze i harcerki robią dla nich zakupy, realizują recepty, płacą rachunki czy też wyprowadzają na spacery psy. Mimo pandemii trwają także zdalne zbiórki z zuchami i harcerzami, a kadra szkoli się do dalszych działań.
Przekazanie Światła delegacjom hufców ZHP Chorągwi Kieleckiej odbędzie się już 13 grudnia o 19.30 w parafii pw. Świętej Jadwigi Królowej. Tym razem wydarzenie będzie dużo skromniejsze i odbędzie się w reżimie sanitarnym związanym z pandemią COVID-19. W związku z tym wezmą w nim udział tylko 2-osobowe delegacje każdego Hufca Chorągwi Kieleckiej ZHP. Mieszkańcy województwa będą mogli odebrać światło w siedzibach Hufców w swoich powiatach.
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 100 tysięcy członków. Od ponad stu lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich, jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.
Źródło: ZHP Chorągiew Kielecka im. Stefana Żeromskiego