Profesor ASP, prorektor ds. współpracy, ale przede wszystkim artysta rzeźbiarz Bartłomiej Struzik w rozmowie z Michałem Gdakiem opowie o projektowaniu przestrzeni w kontekście Pracowni Architektoniczno-Rzeźbiarskiej oraz podzieli się doświadczeniem z pracy na zagranicznych uczelniach. Poprzez autorskie dzieła artystyczne poznamy, jak sztuka zmienia przestrzeń publiczną i jaki wpływ ma kontekst otoczenia na odbiór sztuki.
Bartłomiej Struzik prof. ASP prorektor ds. współpracy, absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie w 2003 r. zrealizował dyplom pod kierunkiem prof. Jerzego Nowakowskiego. Ukończył studia na kierunku "Dyplomacja kulturalna" w Collegium Civitas w Warszawie, studiował również na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej (studia podyplomowe).
Członek międzynarodowych stowarzyszeń: Centre for Art, Society and Transformation w Melbourne Australia, Moving.Lab – European Interdisciplinary Laboratory of Culture and Education z siedzibą w Luksemburgu (przewodniczący Rady Naukowej). Od 2019 roku jest członkiem Europejskiego Parlamentu Kultury (ECP). Zasiada w Radzie Programowej Międzynarodowej Konferencji Cultural Diplomacy – Transatlantic Dialogue w Luksemburgu. Współpracuje z Fundacją Renesansu Portretu Barbary Hamilton oraz Stowarzyszeniem Artystycznym Wa-No Contemporary w Japonii.
Obecnie profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 2017 roku kieruje Katedrą Projektowania Architektoniczno-Rzeźbiarskiego Wydziału Rzeźby, z którą jest związany pracą naukowo-dydaktyczną od 2003 roku. W latach 2015-2020 profesor wizytujący w Hubei Institute of Fine Arts – powołany na stanowisko w drodze międzynarodowego konkursu. Wykłady i warsztaty gościnne w wielu uczelniach w Europie, Australii, Chinach i Izraelu. Odbył staż dydaktyczny w Zürcher Hochschule der Künste w Szwajcarii w ramach Swiss-European Mobility Program.
Twórczość w zakresie sztuki przestrzeni. Laureat międzynarodowych konkursów sztuki współczesnej – głównie w Japonii: m.in. Kajima Sculpture – Architecture – Space Competition – Tokio, Kanazawa Machinaka Sculpture Competition, Sakaide Art Grand Prix, Kobe Biennale. Swoje prace prezentował w ramach wystaw zbiorowych i pokonkursowych oraz podczas indywidualnej prezentacji w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Redaktor naukowy cyklu wydawniczego Przestrzeń-Czas-Forma: Wydawnictwo ASP w Krakowie. Otrzymał stypendium Towarzystwa Przyjaciół Krakowa w Chicago. Stypendysta ministra kultury, laureat Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Krakowa. Odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi. Za działalność twórczą i pracę dydaktyczną uzyskał Nagrody Rektora ASP w Krakowie (III, II i I stopnia oraz Nagrodę Specjalną). Zasiada w jury krajowych i międzynarodowych konkursów artystycznych, w tym w jury cyklicznego konkursu Dyplom Roku, organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.