Sylwia Chutnik urodziła się w 1979 roku w Warszawie. Jest doktorem nauk humanistycznych, pisarką, publicystką, działaczką społeczną, wykładowczynią i promotorką czytelnictwa. Należy do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Współprowadziła programy literackie. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych. Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej felietony ukazują się na wielu portalach internetowych. Jest wokalistką punkowego zespołu Zimny Maj. Prowadzi podcast Radio Sylwia i Międzymiastowa (wspólnie z Magdaleną Parys). Jest laureatką wielu nagród literackich i społecznych, m.in. Paszportów Polityki 2008 (literatura). Była trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike (w 2009, 2012 i 2015 roku). W 2018 roku dostała nagrodę m. st. Warszawy za działalność literacką i społeczną.
Autorka powieści „Kieszonkowy atlas kobiet” (2008), „Dzidzia” (2009), ,,Cwaniary” (2012), „Jolanta” (2015). „Smutek cinkciarza” (2016) oraz książki historycznej „Warszawa kobiet” (2011) , bajki dla dzieci „Nieśmiałek” (2015) „Dino Bambino” (2018), zbioru felietonów ,,Mama ma zawsze rację” (2012), zbioru opowiadań ,,Proszę wejść. Więzienie, historie nieprawdziwe” (2012) i ,,W krainie czarów” (2014), rozmów „Kobiety, które walczą. Rozmowy z kobietami uprawiającymi sporty walki” (2017) i książki naukowej "Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954-1955" (2020). Jej książki i opowiadania zostały przetłumaczone i wydane w wielu krajach. Twórczyni sztuk teatralnych: ,Muranooo”, „Aleksandra”, „Wanda”, „Gwałt. Głosy” oraz słuchowiska radiowego „Piwnica”.
Sylwia Chutnik przygotowała dla czytelników MBP pytanie:
"Czy lubisz wiedzieć, kim jest autor czy autorka: jak wygląda, gdzie mieszka, jakie ma poglądy? Czy jest to nieistotne względem książki?"
Spośród nadesłanych odpowiedzi Sylwia Chutnik wybierze najbardziej interesującą, a jej autorka lub autor otrzymają książkę pisarki opatrzoną autografem. Odpowiedzi należy zamieszczać w komentarzu do posta na Facebooku MBP.
Źródło: MBP