W dotychczasowych edycjach do konkursu zgłoszono ponad 1000 kandydatów, a laureatami zostało blisko 70 osób. Program ma na celu popularyzację języka polskiego. Formuła programu opiera się na wyborze osób znanych, nie tylko w skali ogólnopolskiej czy światowej, lecz również w mniejszych społecznościach lokalnych, które, według powszechnie uznanych kanonów, zasługują na miano Mistrzów Mowy Polskiej. Wyboru dokonuje grono ekspertów złożone z wybitnych językoznawców, literaturoznawców i socjologów języka. Swojego laureata wybierają także czytelnicy, internauci i widzowie w ogólnopolskim plebiscycie Vox Populi. Oprócz tytułu Mistrza Mowy Polskiej laureaci zdobyli także tytuły: Mistrza Mownego, Mistrza Rozmowy oraz Mistrza Rozmowy o Mowie. Specjalnym wyróżnieniem jury jest Wawrzyn Mowy Polskiej.
Do grona zdobywców tej prestiżowej nagrody należą: Irena Kwiatkowska, Danuta Michałowska, Anna Polony, Danuta Szaflarska, Władysław Bartoszewski, abp Tadeusz Gocłowski, Ryszard Kaczorowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Tazbir oraz Wiktor Zin.
Pierwsza gala finałowa odbyła się 30 maja 2001 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, następne odbywały się m.in. na scenie Teatru Polskiego w Warszawie, Teatru Nowego w Poznaniu, Opery Nova w Bydgoszczy, Dworu Artusa w Gdańsku, Dworu Artusa w Toruniu, Teatru Starego w Lublinie, Teatru Miejskiego w Gdyni, Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, Sali Premierowej Multikina Złote Tarasy w Warszawie. W 2021 roku gala finałowa odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury.
Fot. http://www.mistrzmowy.pl