Teatr „Kubuś”, pod patronatem Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Kielcach, włączył się w akcję „Z miłości do przyrody - pszczoły w mieście”, której celem jest stawianie mikropasiek w centrum miasta.
29 października 2020 roku nastąpiło uroczyste otwarcie online "Kubusiowego ula", który stanął na dachu kamienicy przy ul. Sienkiewicza 76 w Kielcach. Dzięki umieszczonej w ulu kamerze można do niego zajrzeć i obserwować życie pszczół online poprzez stronę www.teatrkubus.pl. Zakładając swoją pasiekę, którą będzie się opiekować LOP, teatr wspiera działania edukacyjne i ekologiczne na rzecz ochrony pszczół.
W nawiązaniu do tej akcji TliA zaprasza młodzież do udziału w konkursie na najciekawszą odpowiedź na zacytowane poniżej pytanie profesora – jednego z bohaterów książki „Wykład profesora Mmaa”, autorstwa Stefana Themersona.
Odpowiedź może mieć formę zarówno pisemną, jak i nagrania: głosu bądź głosu z obrazem (czyli wykładu). Osoba, która udzieli najciekawszej odpowiedzi, otrzyma od teatru „Kubuś” i społeczności Kubusiowych pszczół specjalną nagrodę. Zwycięska praca zostanie opublikowana na stronie www.teatrkubus.pl
Prace należy wysyłać do 31 grudnia 2020 roku na adres: jolanta.swistak@teatrkubus.pl
Stefan Themerson (1910-1988) - awangardowy prozaik, poeta, dramaturg, eseista, filozof (pisał po polsku, angielsku i francusku), filmowiec, rysownik, kompozytor, aktor, twórca koncepcji poezji semantycznej - przebywając przymusowo w latach 1940-42, po zajęciu Francji przez wojska hitlerowskie, w ośrodku Polskiego Czerwonego Krzyża we Voiron, napisał powieść "Wykład profesora Mmaa", w której społeczeństwo termitów odzwierciedla świat nasz, świat gatunku Homo sapiens. Profesor Mmaa, jeden z bohaterów książki, to żyjący w termitierze wielki uczony, badający gatunek człowieka rozumnego.
Zadnie, które profesor przedstawił swojemu studentowi, niejakiemu Niebylejakiemu znajduje sie na stronie teatru https://www.teatrkubus.pl/konkursy/konkurs-dla-mlodziezy
Źródło: TLiA