Napoje alkoholowe towarzyszą człowiekowi od bardzo dawna. Eksperymenty z ich wytwarzaniem zaczęły się już w młodszej epoce kamienia czyli w neolicie, a być może nawet nieco wcześniej. To właśnie w tych odległych czasach ludzie na wielu obszarach Starego Świata po raz pierwszy poznali pożytki i przyjemności (oraz przeważnie nielubiane skutki uboczne) wynikające z mniej lub bardziej umiejętnego wykorzystania procesu fermentacji. Starożytni Egipcjanie, mieszkańcy Bliskiego Wschodu, Grecy, Rzymianie – wszyscy oni doceniali zalety szlachetnego trunku powstającego z winogron.
Zajęcia, które odbędą się w niedzielę 11 października w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki”, pozwolą uczestnikom zapoznać się z historią wina i winiarstwa w odległej przeszłości. Osoby biorące udział w zajęciach dowiedzą się gdzie i kiedy najwcześniej wytwarzano wino, jak rozwijała się uprawa winorośli i produkcja trunku z winnego moszczu w pradziejach i w starożytności oraz jaka była gospodarcza rola winiarstwa. Poznają także wiele cenionych w starożytności gatunków wina. Będą mogli poznać panujące w dawnych kulturach zwyczaje i obrzędy związane z produkcją i konsumpcją tego trunku. Wino było bowiem nie tylko napojem, ale także integralnym elementem wielu antycznych rytuałów, po części o charakterze religijnym. Jego spożywanie stało się też tematem utworów literackich chwalących uroki życia. Zajęcia przeznaczone są wyłącznie dla osób powyżej 18 roku życia. Początek o godz. 16.00.
Chętni proszeni są o wcześniejsze zgłoszenia pod nr telefonu 41 330 45 50 / 669 970 499 lub wysyłając e-mail pod adres: promocja@krzemionki.info