W tym szczytnym celu działacze kieleckiego oddziału PTK założyli w roku 1908 muzeum, którego pierwszym kustoszem został filolog klasyczny i weteran powstania styczniowego Tadeusz Szymon Włoszek. W okresie II Rzeczypospolitej placówka przyjęła nazwę Muzeum Świętokrzyskiego, a od 1975 roku szczyci się rangą Muzeum Narodowego.
Pierwszy wpis do inwentarza Muzeum PTK, który uznaje się za symboliczny początek działalności, pochodzi z 8 października 1908 roku i brzmi: „Okaz drzewa skamieniałego z Miedzianej Góry”. W kolejnej adnotacji, z 13 października, można przeczytać: „Staszyca popiersie żelaz. odnalezione w Białogonie, bronzowane w Kielcach w 1906? i przeznaczone na pomnik do ogrodu miejsk.”.
Przedmiotem tego wpisu jest żeliwne popiersie Stanisława Staszica, które okazało się zapewne zbyt skromnych rozmiarów w stosunku do przestrzeni kieleckiego parku i zostało zastąpione kamiennym, zdobiącym park po dzień dzisiejszy. Żeliwne popiersie z cokołem pozostaje zaś w zbiorach Muzeum Narodowego, będąc wymownym świadkiem jego początków sprzed 112 lat.
Źródło: MNKi