Celem konferencji jest uczczenie 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych i utworzenia NSZZ „Solidarność”. Analizie zostanie poddany również stan materiałów archiwalnych dotyczących „Solidarności”. W programie konferencji przewidziano cztery moduły: Geneza, idee i dziedzictwo „Solidarności”, Sierpień’80. Case study, Źródła do badań na dziejami „Solidarności”, Szczeciński Sierpień’80 po 40 latach – rozmowa ze świadkami historii.
Program konferencji (docx, 19,4 KB).
W trakcie wydarzenia zostanie również zaprezentowana wystawa dotycząca dziejów „Solidarności” w świetle dokumentów przechowywanych w Archiwach Państwowych. Ekspozycję opracowało Archiwum Państwowe w Białymstoku w oparciu o źródła historyczne z całej państwowej sieci archiwalnej. Mieszkańcy Szczecina i turyści mogą już podziwiać wystawę na Jasnych Błoniach przed Urzędem Miasta Szczecin. Ekspozycja będzie otwarta dla publiczności do 30 września br. Jej wersję można ogladać online.
Zobacz wystawę (pdf, 23,5 MB).
Podczas konferencji swoją premierą będzie miała również publikacja pt. „Nie zapomnijcie tamtych dni. Źródła do dziejów NSZZ Solidarność w archiwach państwowych”, opracowana przez Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim. W 31 artykułach stworzonych przez 35 autorów z Archiwów Państwowych zaprezentowane zostaną źródła do początków "Solidarności", przechowywane w zasobie państwowej sieci archiwalnej. Artykuły koncentrują się na okresie 1980–1981, chociaż niektóre z nich wykraczają poza te ramy chronologiczne i sięgają końca lat 80. W publikacji omówione zostały zarówno zbiory wytworzone przez sam NSZZ „Solidarność” i spuścizny jego działaczy, jak też dokumenty partyjne i administracji państwowej.
Źródło: AP