Wydaje się, że codziennym obowiązkom przyświecała jedynie maksyma „ora et labora” – módl się i pracuj, a pozostałe gałęzie życia ludzkiego pozostawały na dalszym planie.
W takich warunkach egzystencja byłaby jednak ciężka do wytrzymania.
Nie wszyscy bowiem trafiali do zakonów i poświęcali się kontemplacji.
Średniowiecze to również czas poddawania się różnorakim przyjemnościom. Dawniej bawiono się głównie w towarzystwie przyjaciół czy sąsiadów.
Zabawa dawała nie tylko możliwość obcowania z najbliższymi podczas wspólnych biesiad, ale także budowała więzi społeczne i wzmacniała poczucie jedności. Bawili się nie tylko dorośli – również dzieci. Popularne były gry ruchowe, podobne do berka czy ciuciubabki, odkładanie się workiem wypchanym słomą, wyrywanie sobie kijka, walka ślepców czy narty bolkowskie.
Zamek Królewski w Chęcinach poprzez formę bezpośredniego uczestniczenia chce nawiązać do dawnych, średniowiecznych zabaw, przybliżyć tę jakże istotną dziedzinę życia, której nasi przodkowie sprzed kilkuset lat poświęcali - wbrew pozorom - całkiem spory kawał czasu. Odwiedzający zamek turyści będą mogli uczestniczyć w zabawach średniowiecznych, w których przyda się nie tylko sprawność fizyczna, ale też precyzja i zwinność. Będą to gry, począwszy od tradycyjnych kości, szachów, kart i warcabów, a skończywszy na pisaniu gęsim piórem - kółko i krzyżyk. Pojawią się ponadto różnorakie tańce – jedne do oglądania, drugie do nauki.
Więcej informacji na stronie (www.zamek.checiny.pl)
oraz pod numerem biura 41 308 00 48
Źródło: Zamek Królewski w Chęcinach