Poniedziałek, 22 czerwca 2026 - Pauliny, Sabiny, Tomasza

Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie A A A

Malarze tworzyli sceny batalistyczne i rodzajowe, Juliusz głównie akwarele, Wojciech i Jerzy obrazy w technice olejnej.  W dobie niewoli narodowej wizje dawnych i współczesnych bitew, chwały oręża polskiego, cieszyły się ogromnym uznaniem odbiorców. Popyt na dzieła Kossaków był tak duży, że nie byli oni w stanie sprostać zamówieniom. Z biegiem czasu kompozycje Wojciecha i Jerzego charakteryzowała niższa jakość artystyczna, mówiło się nawet o tzw. fabryczce dzieł Kossaków.

Muzeum Narodowe w Kielcach posiada w zbiorach obrazy wszystkich trzech Kossaków: Juliusza Kozacy dońscy (1877), Lisowczycy (1880), Książę Józef Poniatowski pod Raszynem (1880), Przy studni (1889), Wojciecha Fragment wnętrza kościoła Mariackiego (1892) oraz Jerzego Napad wilków (1940) i Polowanie (1940).

Spotkanie odbędzie się 23 sierpnia o godz. 12.00 w Pałacu Biskupów Krakowskich. Wykład poprowadzi dr Anna Myślińska. Wstęp wolny.

Źródło: MNKi

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 391 135
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności