Piątek, 10 stycznia 2025 - Ady, Jana, Wilhelma

Uroczyste obchody 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą” w regionie A A A

Z okazji decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach oraz Kino Fenomen zapraszają 15 sierpnia o godzinie 18.00 na specjalny pokaz filmu niemego „Cud nad Wisłą” z muzyką na żywo w wykonaniu 2BRAT (Marcin Gęborek - saksofon, Rafał Gęborek - trąbka). Zrealizowany z rozmachem, składający się pierwotnie z dwóch serii, film to dramat patriotyczny ilustrujący epizody wojny polsko-bolszewickiej. Przed seansem odbędzie się spektakl "Na probostwie w Wyszkowie" Stefana Żeromskiego, w wykonaniu Studia Teatralnego Lecha Sulimierskiego. Pojawiając się w WDK warto zwrócić uwagę na tablicę, która zawisła na jego murach w 80. rocznicę bohaterskiego zwycięstwa.

Ten sam obraz z 1921 roku w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego zobaczą widzowie odwiedzający Ostrowiecki Browar Kultury w piątek 14 sierpnia o godzinie 19.00.

W niedzielę 16 sierpnia odbędą się kolejne uroczystości organizowane przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach na zlecenie wojewody i marszałka województwa świętokrzyskiego. Wydarzenia upamiętniające 100. rocznicę „Cudu nad Wisłą” rozpoczną się o godzinie 15.00 poświęceniem i przekazaniem sztandaru 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej na Placu Wolności. Potem nastąpi przemarsz do Kościoła Garnizonowego, gdzie odprawiona zostanie msza polowa, po której o godzinie 18.30 na placu przykościelnym rozpocznie się koncert „Polska dziękuje”. Swoje utwory zaprezentuje, doskonale znany i cieszący się ogromną popularnością w naszym regionie, Piotr Rubik, któremu towarzyszyć będą soliści, Wrocławski Chór Akademicki pod dyrekcją Alana Urbanka i Chór Garnizonowy z Kielc pod dyrekcją Edyty Bobryk  oraz muzycy orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej.
 
15 sierpnia odbędą się także uroczystości w gminie Piekoszów na które zaprasza jej Wójt Zbigniew Piątek. W samo południe odbędzie się msza św. w kościele parafialnym pw. NNMP, po której złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Placu Niepodległości w Piekoszowie.
 
Na obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zaprasza również Starosta Konecki Grzegorz Piec. Uroczystości na parkingu przed Starostwem Powiatowym rozpoczną się 15 sierpnia od przemarszu służb mundurowych wraz z pocztami sztandarowymi do koszar powiatu koneckiego, gdzie nastąpi uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. O godzinie 14:00 odbędzie się msza święta, po której złożone zostaną wiązanki kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Kazimierza Sykulskiego. W programie uroczystości organizatorzy przewidzieli jeszcze: podsumowanie konkursu „XV pytań na 15 sierpnia - w hołdzie bohaterom – w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”, występ młodzieży licealnej w programie „Wyśpiewajmy obraz tamtych dni”, recital Bartłomieja Kurowskiego, wernisaż wystaw „Drogi do Niepodległej” oraz „Ziemia Konecka i jej Synowie 100 lat temu”.

Kolejnym miejscem na mapie obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej będzie Jędrzejów, gdzie w sobotę 15 sierpnia o godzinie 11.00 nastąpi zapalenie zniczy na grobach Bohaterów Wojennych na cmentarzu Św. Trójcy. O godzinie 12.00 rozpocznie się msza święta za Ojczyznę w Klasztorze Cystersów, po której nastąpi złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Na wydarzenie zapraszają wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski, Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna i Burmistrz Miasta Jędrzejowa Marcin Piszczek.

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach można obejrzeć dwie wystawy otwarte z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Pierwsza z nich zatytułowana "Sercem Polsce, murem dla Europy. 100-lecie Bitwy Warszawskiej" przypomina odwiedzającym przebieg walk, najważniejsze postacie mające niebagatelny wpływ na rozwój wydarzeń, wyposażenie i uzbrojenie obu armii oraz rolę powołanej wówczas Armii Ochotniczej. Wystawa ukazuje również losy jeńców i ofiarność społeczeństwa polskiego oraz szczególną rolę kobiet. Na uwagę zasługują również plakaty wzywające do obrony ojczyzny przed bolszewickim najazdem, a przygotowane przez znanych polskich artystów grafików. Druga wystawa w PBW, przygotowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa to "Niezwykłe czasy, zwykłych bohaterów. Mieszkańcy Kielecczyzny w Bitwie Warszawskiej". Odnosi się ona do reakcji mieszkańców naszego regionu na wydarzenia poprzedzające samą Bitwę, a także ich aktywny udział w niej.

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Koncert Universe w WDK

W sobotę, 18 stycznia, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, zagra zespół Universe. Grupa...

Potrzeba tysiąc statystów do filmu „Znak sprzeciwu”

Krakowska grupa Rafael Film poszukuje statystów do filmu „Znak sprzeciwu” przedstawiającego...

Dziecięca Estrada Folkloru

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Kielcach organizują...

Sylwester w Teatrze im. Stefana Żeromskiego

W Sylwestra w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie można obejrzeć dwa spektakle:...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

VIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nocy niepojęta” w Kałkowie Godowie

W pierwszą sobotę stycznia w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi...

20-lecie Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach

Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach obchodzi w tym roku...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 180 984
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności