Środa, 20 listopada 2024 - Anatola, Edyty, Rafała

Uroczyste obchody 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą” w regionie A A A

Z okazji decydującej bitwy wojny polsko-bolszewickiej, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach oraz Kino Fenomen zapraszają 15 sierpnia o godzinie 18.00 na specjalny pokaz filmu niemego „Cud nad Wisłą” z muzyką na żywo w wykonaniu 2BRAT (Marcin Gęborek - saksofon, Rafał Gęborek - trąbka). Zrealizowany z rozmachem, składający się pierwotnie z dwóch serii, film to dramat patriotyczny ilustrujący epizody wojny polsko-bolszewickiej. Przed seansem odbędzie się spektakl "Na probostwie w Wyszkowie" Stefana Żeromskiego, w wykonaniu Studia Teatralnego Lecha Sulimierskiego. Pojawiając się w WDK warto zwrócić uwagę na tablicę, która zawisła na jego murach w 80. rocznicę bohaterskiego zwycięstwa.

Ten sam obraz z 1921 roku w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego zobaczą widzowie odwiedzający Ostrowiecki Browar Kultury w piątek 14 sierpnia o godzinie 19.00.

W niedzielę 16 sierpnia odbędą się kolejne uroczystości organizowane przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach na zlecenie wojewody i marszałka województwa świętokrzyskiego. Wydarzenia upamiętniające 100. rocznicę „Cudu nad Wisłą” rozpoczną się o godzinie 15.00 poświęceniem i przekazaniem sztandaru 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej na Placu Wolności. Potem nastąpi przemarsz do Kościoła Garnizonowego, gdzie odprawiona zostanie msza polowa, po której o godzinie 18.30 na placu przykościelnym rozpocznie się koncert „Polska dziękuje”. Swoje utwory zaprezentuje, doskonale znany i cieszący się ogromną popularnością w naszym regionie, Piotr Rubik, któremu towarzyszyć będą soliści, Wrocławski Chór Akademicki pod dyrekcją Alana Urbanka i Chór Garnizonowy z Kielc pod dyrekcją Edyty Bobryk  oraz muzycy orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej.
 
15 sierpnia odbędą się także uroczystości w gminie Piekoszów na które zaprasza jej Wójt Zbigniew Piątek. W samo południe odbędzie się msza św. w kościele parafialnym pw. NNMP, po której złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Placu Niepodległości w Piekoszowie.
 
Na obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zaprasza również Starosta Konecki Grzegorz Piec. Uroczystości na parkingu przed Starostwem Powiatowym rozpoczną się 15 sierpnia od przemarszu służb mundurowych wraz z pocztami sztandarowymi do koszar powiatu koneckiego, gdzie nastąpi uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. O godzinie 14:00 odbędzie się msza święta, po której złożone zostaną wiązanki kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Kazimierza Sykulskiego. W programie uroczystości organizatorzy przewidzieli jeszcze: podsumowanie konkursu „XV pytań na 15 sierpnia - w hołdzie bohaterom – w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej”, występ młodzieży licealnej w programie „Wyśpiewajmy obraz tamtych dni”, recital Bartłomieja Kurowskiego, wernisaż wystaw „Drogi do Niepodległej” oraz „Ziemia Konecka i jej Synowie 100 lat temu”.

Kolejnym miejscem na mapie obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej będzie Jędrzejów, gdzie w sobotę 15 sierpnia o godzinie 11.00 nastąpi zapalenie zniczy na grobach Bohaterów Wojennych na cmentarzu Św. Trójcy. O godzinie 12.00 rozpocznie się msza święta za Ojczyznę w Klasztorze Cystersów, po której nastąpi złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Na wydarzenie zapraszają wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski, Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna i Burmistrz Miasta Jędrzejowa Marcin Piszczek.

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach można obejrzeć dwie wystawy otwarte z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Pierwsza z nich zatytułowana "Sercem Polsce, murem dla Europy. 100-lecie Bitwy Warszawskiej" przypomina odwiedzającym przebieg walk, najważniejsze postacie mające niebagatelny wpływ na rozwój wydarzeń, wyposażenie i uzbrojenie obu armii oraz rolę powołanej wówczas Armii Ochotniczej. Wystawa ukazuje również losy jeńców i ofiarność społeczeństwa polskiego oraz szczególną rolę kobiet. Na uwagę zasługują również plakaty wzywające do obrony ojczyzny przed bolszewickim najazdem, a przygotowane przez znanych polskich artystów grafików. Druga wystawa w PBW, przygotowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa to "Niezwykłe czasy, zwykłych bohaterów. Mieszkańcy Kielecczyzny w Bitwie Warszawskiej". Odnosi się ona do reakcji mieszkańców naszego regionu na wydarzenia poprzedzające samą Bitwę, a także ich aktywny udział w niej.

Konkurs „Ach, świętokrzyskie czaruje” rozstrzygnięty

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Ach, świętokrzyskie czaruje”. W...

I Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach

Stoiska ze świątecznymi ozdobami, degustacje potraw regionalnych, występy artystyczne, zabawy i...

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2024 w kinie Fenomen

Kino Fenomen działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza do wspólnego świętowania...

Muzeum Historii Kielc zaprasza

19 listopada Muzeum Historii Kielc wzbogaci swoje zbiory o pamiątkowe przedmioty pochodzące z...

Listopadowa giełda kolekcjonerska w WDK

W najbliższą sobotę – 9 listopada – w godz. 7.00–13.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach...

„Kim tak naprawdę jesteśmy?” – „Matrioszka” w Kieleckim Teatrze Tańca

W sobotę, 19 października na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się premiera spektaklu...

Zmiana warty w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Michał Kotański odchodzi z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stanowisko dyrektora będzie...

Narodowe Święto Niepodległości w WDK – koncert patriotyczny "Niepodległe piosenki"

11 listopada w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpi Warszawska Orkiestra...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 364 496
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności