„Dostosowując się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa musieliśmy nieco zmienić nasze plany związane z festiwalem. Wybraliśmy repertuar, który nadaje się do ograniczeń, które nas obowiązują, takich jak zmniejszona widownia, czy liczba osób na scenie” – mówił dyrektor artystyczny festiwalu Artur Jaroń.
„Cieszę się, że ten festiwal o charakterze międzynarodowym dojdzie do skutku, że udało nam się go obronić mimo trwającej pandemii. Będzie to jeden z nielicznych festiwalów muzycznych, jaki uda się zrealizować” – mówiła dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku-Zdroju Karolina Kępczyk.
Mimo zmian w programie widzowie powinni znaleźć coś dla siebie z szerokiej gamy wydarzeń i koncertów, jakie odbędą się w ciągu festiwalowego tygodnia. Zadowolenia ze współpracy i organizacji koncertu „Muzyczne żarty z zespołem Affabre Concinui”, jaki odbędzie się 14 września o godzinie 20.00 w Kieleckim Centrum Kultury, nie ukrywała dyrektor placówki Augustyna Nowacka dodając: „Cieszy mnie to, że festiwal dotrze tutaj, do Kielc i osoby które z różnych względów nie będą mogły być w Busku, będą miały możliwość uczestnictwa w nim zarówno w Kielcach, jak i innych miejscowościach gdzie odbędą się koncerty”.
Szczegółowy harmonogram XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz dostępny w załączniku poniżej.
Krystyna Jamroz - śpiewaczka - urodziła się 29 sierpnia 1923 roku w Busku-Zdroju. Edukację muzyczną rozpoczęła jeszcze w Busku od nauki gry na fortepianie. Gdy dostrzeżono urodę jej głosu, rodzice postanowili umożliwić jego kształcenie, dlatego po zakończeniu działań wojennych przenieśli się do Wrocławia. Już niespełna po roku nauki, 3 maja 1946 roku, zadebiutowała na scenie Opery Wrocławskiej w niewielkich rolach Pazia i Hrabiny Ceprano w Rigoletcie, u boku wielkiej Ady Sari, która w tym dniu rozpoczynała trzydniowe gościnne występy w roli Gildy.
Pierwszą premierą Krystyny Jamroz była Madam Butterfly, 30 sierpnia 1946 roku, w której wystąpiła jako Katy Pinkerton. Solistką Opery Wrocławskiej była do 1958 roku, później przez cztery sezony występowała w Operze Poznańskiej. Od stycznia 1962 roku, za sprawą Bohdana Wodiczki, została solistką Opery Warszawskiej, która po kilku latach stała się Teatrem Wielkim. Z tą sceną związała swoje artystyczne losy do końca kariery. W 1980 roku, będąc jeszcze w pełni sił artystycznych, podjęła decyzję rozstania się ze sceną. Rozległy repertuar Krystyny Jamroz obejmował ponad 45 partii pierwszoplanowych. Były również partie w operach polskich. Artystka zmarła w Warszawie 9 lipca 1986 roku.
Serdecznie zapraszamy!