Symcha Keller – kantor, rabi, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. W 1993 nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Od 1988 do 2018 roku pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Prowadzi liczne wykłady dla słuchaczy z Polski oraz zagranicy, głównie z dziedziny mistyki żydowskiej oraz historii Żydów polskich. W 2017 roku nagrał podwójny albumu pt. „Bramy”, a w 2019 płytę „Chojze - Widzący z Lublina” z oryginalnymi chasydzkimi pieśniami.
W niedzielę 23 sierpnia o godzinie 14.00 w ekumenicznej świątyni pokoju (kościół ewangelicki św. Trójcy przy ul. Sienkiewicza 1) odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego upamiętniające zamordowanych Żydów z udziałem duchownych świętokrzyskiej Rady Ekumenicznej i Kościoła katolickiego.
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza również do udziału w wydarzeniach towarzyszących:
19 sierpnia – Wędrówka śladami Żydów kieleckich, która rozpocznie się godzinie 18.00 przy „ławeczce Karskiego” (ul. Sienkiewicza).
21 sierpnia o godz. 18.00 – spotkanie edukacyjne na cmentarzu żydowskim w Kielcach (al. Na Stadion).
Liczba uczestników w uroczystościach ze względów epidemicznych będzie ograniczona. Program dostępny jest na stronie www.jankarski.org.pl i profilu FB Stowarzyszenia. Koncert odbędzie się dzięki wsparciu Urzędu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
31 marca 1941 roku Niemcy utworzyli „żydowską dzielnicę na terenie miasta Kielc”, którą zlokalizowano w najuboższej części miasta. Liczba Żydów zamkniętych w getcie sięgała 27 tysięcy osób, przede wszystkim z Kielc ale też z pobliskich miejscowości oraz Austrii. W ciągu roku z głodu, chorób i wycieńczenia zmarło blisko 6000 osób.
20 sierpnia 1942 roku o godzinie 4 rano rozpoczęła się pierwsza akcja wysiedlenia. Pierwszego dnia wywieziono około 7 tysięcy Żydów. Starych i chorych Niemcy zabili na miejscu. Grupę młodych i zdrowych pozostawiono do pracy. 22 sierpnia drugim transportem wywieziono ponad 6 tysięcy osób, głownie z terenu małego getta. Tego dnia zamordowano dzieci z sierocińca. Niemcy nakazali też uśmiercić trucizną wszystkich chorych w szpitalu żydowskim. 24 sierpnia, w ostatnim transporcie, wywieziono do Treblinki około 7 tysięcy osób. Pod murem synagogi rozstrzelano w tym dniu 30 ciężarnych kobiet.
Źródło: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego