Środa, 20 listopada 2024 - Anatola, Edyty, Rafała

Wernisaż wystawy „Wolne Książki" Radosława Nowakowskiego i Festiwal Wędrowania A A A

Wernisaż wystawy Radosława Nowakowskiego „Wolne Książki" rozpocznie się o godzinie 18:00 w Galerii „Szklanego Domu". Obejrzeć będzie można wyjątkowe książki tworzone przez artystę, ale również rysunki. Podczas wernisażu zaprezentowana będzie ukończona właśnie wersja opowiadań nie całkiem fantastycznych, ale to oczywiście nie wszystko. Autor przygotował inne premiery. „Hi-hi-historia pierwszego konika" (to nowa wersja książki, która powstała w jednym egzemplarzu ponad dwadzieścia lat temu; teraz rozmnożona przez Wydawnictwo Kropka Kreska do 150 numerowanych egzemplarzy) oraz „Stożkania". Istotną częścią wystawy będą także rysunki – zapewne w przyszłości złożą się one na kolejne tomy ORYSOWANIA ŚWIATA. Po wernisażu, ok. godz. 18:30, rozpocznie się plener.

Przed dworkiem Stefana Żeromskiego autor szykuje niespodziankę. „Nie zaprezentuję żadnego e-booka, albowiem ten pierwszy jest dopiero w zamyśle i w powijakach. Nie zabraknie natomiast książki do słuchania. Audio-book będzie absolutnie unikalny, jedyny w swoim rodzaju, gdyż będzie nim Alicja Białek-Rozborska. I ja także. Zatem należy się spodziewać książki czytanej-śpiewanej-bębnionej” – opowiada Radosław Nowakowski.

Radosław Nowakowski to  artysta wszechstronny. Pisarz. Liberat. Artysta książki. Tłumacz. Muzyk. Projektant. Rysownik. Wydawca. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Nie buduje jednak domów, lecz książki. Od 1970 roku „zbudował" ich ponad czterdzieści: napisał, narysował, przetłumaczył, zaprojektował. Większość jest w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i esperanckiej. Sam też je drukuje i oprawia. Niektórzy klasyfikują te książki jako „artystyczne", inni określają je mianem „liberatury", a to dlatego, że nie tylko tekst jest tu nośnikiem treści, lecz książka jako całość. Pokazywane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, różnego rodzaju targach i festiwalach książki na całym świecie. Znajdują się w zbiorach wielu renomowanych bibliotek (między innymi Biblioteki Narodowej w Warszawie, British Library w Londynie, New York Public Library). Projektuje też plakaty, okładki, książki.
Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał, między innymi, Fryderyka (nagrodę przemysłu fonograficznego za płytę „Księga liści" z zespołem Osjan), srebrny medal Gloria Artis (nagrodę Ministra Kultury), 2. nagrodę na Międzynarodowych Targach Książki w Seulu za „Ulicę Sienkiewicza w Kielcach", Świętokrzyską Nagrodę Kultury.

Wydarzenie odbędzie przy zachowaniu reżimu sanitarnego w ramach Festiwalu Wędrowania.
Festiwal Wędrowania to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Odnowy Wsi "Odnowica", już od jedenastu lat. W tym roku odbędzie się w dniach  31 lipca – 1 sierpnia. Trasa Festiwalu tworzy dookoła głównego pasma Gór Świętokrzyskich - Łysogór sieć kreatywnych artystycznie punktów. Festiwal promuje najciekawsze miejsca w obrębie otuliny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Są to nie tylko pracownie artystów ale także ośrodki kultury (Szklany Dom w Ciekotach). Festiwal wpisał się już w kalendarz imprez kulturalnych w regionie. Coroczny Festiwal Wędrowania między artystycznymi działaniami, takimi jak koncerty, spektakle i warsztaty, przyjął za stały punkt swojego programu, propagowanie ochrony miejscowej przyrody i krajobrazu kulturowego. Festiwal co roku przyjmuje nowe oblicze.

ZDJĘCIA

Konkurs „Ach, świętokrzyskie czaruje” rozstrzygnięty

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Ach, świętokrzyskie czaruje”. W...

I Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach

Stoiska ze świątecznymi ozdobami, degustacje potraw regionalnych, występy artystyczne, zabawy i...

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2024 w kinie Fenomen

Kino Fenomen działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza do wspólnego świętowania...

Muzeum Historii Kielc zaprasza

19 listopada Muzeum Historii Kielc wzbogaci swoje zbiory o pamiątkowe przedmioty pochodzące z...

Listopadowa giełda kolekcjonerska w WDK

W najbliższą sobotę – 9 listopada – w godz. 7.00–13.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach...

„Kim tak naprawdę jesteśmy?” – „Matrioszka” w Kieleckim Teatrze Tańca

W sobotę, 19 października na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się premiera spektaklu...

Zmiana warty w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Michał Kotański odchodzi z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stanowisko dyrektora będzie...

Narodowe Święto Niepodległości w WDK – koncert patriotyczny "Niepodległe piosenki"

11 listopada w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpi Warszawska Orkiestra...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 364 706
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności