Przed dworkiem Stefana Żeromskiego autor szykuje niespodziankę. „Nie zaprezentuję żadnego e-booka, albowiem ten pierwszy jest dopiero w zamyśle i w powijakach. Nie zabraknie natomiast książki do słuchania. Audio-book będzie absolutnie unikalny, jedyny w swoim rodzaju, gdyż będzie nim Alicja Białek-Rozborska. I ja także. Zatem należy się spodziewać książki czytanej-śpiewanej-bębnionej” – opowiada Radosław Nowakowski.
Radosław Nowakowski to artysta wszechstronny. Pisarz. Liberat. Artysta książki. Tłumacz. Muzyk. Projektant. Rysownik. Wydawca. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej. Nie buduje jednak domów, lecz książki. Od 1970 roku „zbudował" ich ponad czterdzieści: napisał, narysował, przetłumaczył, zaprojektował. Większość jest w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i esperanckiej. Sam też je drukuje i oprawia. Niektórzy klasyfikują te książki jako „artystyczne", inni określają je mianem „liberatury", a to dlatego, że nie tylko tekst jest tu nośnikiem treści, lecz książka jako całość. Pokazywane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, różnego rodzaju targach i festiwalach książki na całym świecie. Znajdują się w zbiorach wielu renomowanych bibliotek (między innymi Biblioteki Narodowej w Warszawie, British Library w Londynie, New York Public Library). Projektuje też plakaty, okładki, książki.
Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał, między innymi, Fryderyka (nagrodę przemysłu fonograficznego za płytę „Księga liści" z zespołem Osjan), srebrny medal Gloria Artis (nagrodę Ministra Kultury), 2. nagrodę na Międzynarodowych Targach Książki w Seulu za „Ulicę Sienkiewicza w Kielcach", Świętokrzyską Nagrodę Kultury.
Wydarzenie odbędzie przy zachowaniu reżimu sanitarnego w ramach Festiwalu Wędrowania.
Festiwal Wędrowania to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Odnowy Wsi "Odnowica", już od jedenastu lat. W tym roku odbędzie się w dniach 31 lipca – 1 sierpnia. Trasa Festiwalu tworzy dookoła głównego pasma Gór Świętokrzyskich - Łysogór sieć kreatywnych artystycznie punktów. Festiwal promuje najciekawsze miejsca w obrębie otuliny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Są to nie tylko pracownie artystów ale także ośrodki kultury (Szklany Dom w Ciekotach). Festiwal wpisał się już w kalendarz imprez kulturalnych w regionie. Coroczny Festiwal Wędrowania między artystycznymi działaniami, takimi jak koncerty, spektakle i warsztaty, przyjął za stały punkt swojego programu, propagowanie ochrony miejscowej przyrody i krajobrazu kulturowego. Festiwal co roku przyjmuje nowe oblicze.