Środa, 20 listopada 2024 - Anatola, Edyty, Rafała

„Na Ponidziu wiosna trwa” w weekend 14-16 sierpnia! A A A

Ponidzie, o którym podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie wspominał marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, jest tym obszarem, który zasługuje na większą uwagę turystów odwiedzających nasz region. „Potencjał jaki drzemie w Ponidziu zasługuje na to, aby go wyeksponować. Chcemy, aby zarówno Pińczów, jak i Wiślica, piękne miasta z bogatą historią, na nowo zostały odkryte przez turystów i ściągnęły ich w tę część naszego pięknego województwa” – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

Trwający trzy dni festiwal rozpocznie się już w piątek, 14 sierpnia o godzinie 18.00 spotkaniem z reżyserem Andrzejem Barańskim, podczas którego widzowie będą mogli posłuchać rozmowy z nim oraz zobaczyć plakaty Andrzeja Pągowskiego do filmów pochodzącego z Pińczowa gościa wieczoru. Bogaty w rozmaite atrakcje scenariusz festiwalu zaprasza także do amfiteatru, gdzie odbędzie się koncert Wolnej Grupy Bukowina. Piątkowy wieczór zarezerwowany będzie dla miłośników kina, którzy będą mogli wziąć udział w I Przeglądzie filmów Andrzeja Barańskiego „Stopklatka”. W kinie samochodowym zaprezentowany zostanie film „Księstwo”. Organizatorzy zaplanowali także nocne zwiedzanie pińczowskich zabytków, które rozpocznie się na Wzgórzu św. Anny. Specjalna trasa nocnej wycieczki obejmie m.in.: Pałac Wielopolskich, Basztę Ogrodową, Synagogę Starą, Klasztor o.o. Franciszkanów-Reformatorów i kościół p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, gdzie odbędą się krótkie koncerty organowe. Ostatnim etapem nocnej wyprawy będzie Muzeum Regionalne w Pińczowie i wystawa na wirydarzu muzeum.

Drugiego dnia już od godziny 12.00 w Parku Miejskim w Pińczowie zaplanowano szereg atrakcji. Jarmark ekologiczny, Świętokrzyski Szlak Winiarski, regionalne stoiska, wystawy twórców czy piknik rycerski „Signum Polonicum” to tylko niektóre z nich. Wszyscy pasjonaci sportu i rekreacji od godziny 16.00 będą mogli wziąć udział w wydarzeniach sportowych, pokazie koni arabskich, I Ponidziańskich Regatach, czy pokazie aeroklubu pińczowskiego, jakie odbywać się będą na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Muzycznie imprezę wzbogacą występy zespołu Dob Blues Band oraz koncert szanty w wykonaniu grupy EKT Gdynia. Równolegle w kinie samochodowym odbywać się będą kolejne pokazy w ramach I Przeglądu filmów Andrzeja Barańskiego.

Ostatniego dnia festiwal przenosi się do królewskiego miasta Wiślicy, gdzie miejscowe Muzeum Archeologiczne, jako część Muzeum Narodowego Kielc, przygotowało Quest historyczny, zwiedzanie stanowisk archeologicznych z przewodnikiem oraz recitale organowe w Kolegiacie Wiślickiej. Szczegółowy harmonogram festiwalu "Na Ponidziu wiosna trwa" dostepny w załączniku.

„Pomysł takiego wydarzenia o charakterze nie tylko kulturalnym ale wręcz kulturowym zrodził się w głowie dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdaleny Kusztal” –  wspominał obecny na konferencji przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś. „Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie, które inicjujemy w tym roku wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych na ziemi świętokrzyskiej dlatego, że jest to miejsce, które warto pokazywać nie tylko mieszkańcom naszego województwa ale wszystkim Polakom” – dodawał.

O szczegółowych atrakcjach, jakie czekają odwiedzających festiwal, mówił burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, zachęcając wszystkich do spędzenia sierpniowego weekendu właśnie w Pińczowie i Wiślicy. Aktualnie w Wiślicy trwają prace archeologiczne, w wyniku których odsłaniane są kolejne odcinki wzdłuż kolegiaty. Oprócz tego cały czas powstają kolejne odcinki podziemnego korytarza łączącego podziemia pod bazyliką z pawilonem archeologicznym. Właśnie o modernizacji tych obszarów mówił dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach prof. dr hab. Robert Kotowski.

Organizatorami wydarzenia „Na Ponidziu wiosna trwa” są lokalne stowarzyszenia, Urząd Miejski w Pińczowie wraz z Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury i Muzeum Regionalnym w Pińczowie, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Narodowe w Kielcach.

PLIKI

Konkurs „Ach, świętokrzyskie czaruje” rozstrzygnięty

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Ach, świętokrzyskie czaruje”. W...

I Świętokrzyski Jarmark Bożonarodzeniowy w Kielcach

Stoiska ze świątecznymi ozdobami, degustacje potraw regionalnych, występy artystyczne, zabawy i...

Europejski Dzień Kina Artystycznego 2024 w kinie Fenomen

Kino Fenomen działające w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza do wspólnego świętowania...

Muzeum Historii Kielc zaprasza

19 listopada Muzeum Historii Kielc wzbogaci swoje zbiory o pamiątkowe przedmioty pochodzące z...

Listopadowa giełda kolekcjonerska w WDK

W najbliższą sobotę – 9 listopada – w godz. 7.00–13.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach...

„Kim tak naprawdę jesteśmy?” – „Matrioszka” w Kieleckim Teatrze Tańca

W sobotę, 19 października na Małej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się premiera spektaklu...

Zmiana warty w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Michał Kotański odchodzi z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Stanowisko dyrektora będzie...

Narodowe Święto Niepodległości w WDK – koncert patriotyczny "Niepodległe piosenki"

11 listopada w sali Teatralnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach wystąpi Warszawska Orkiestra...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 65 364 556
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności