Trwający trzy dni festiwal rozpocznie się już w piątek, 14 sierpnia o godzinie 18.00 spotkaniem z reżyserem Andrzejem Barańskim, podczas którego widzowie będą mogli posłuchać rozmowy z nim oraz zobaczyć plakaty Andrzeja Pągowskiego do filmów pochodzącego z Pińczowa gościa wieczoru. Bogaty w rozmaite atrakcje scenariusz festiwalu zaprasza także do amfiteatru, gdzie odbędzie się koncert Wolnej Grupy Bukowina. Piątkowy wieczór zarezerwowany będzie dla miłośników kina, którzy będą mogli wziąć udział w I Przeglądzie filmów Andrzeja Barańskiego „Stopklatka”. W kinie samochodowym zaprezentowany zostanie film „Księstwo”. Organizatorzy zaplanowali także nocne zwiedzanie pińczowskich zabytków, które rozpocznie się na Wzgórzu św. Anny. Specjalna trasa nocnej wycieczki obejmie m.in.: Pałac Wielopolskich, Basztę Ogrodową, Synagogę Starą, Klasztor o.o. Franciszkanów-Reformatorów i kościół p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, gdzie odbędą się krótkie koncerty organowe. Ostatnim etapem nocnej wyprawy będzie Muzeum Regionalne w Pińczowie i wystawa na wirydarzu muzeum.
Drugiego dnia już od godziny 12.00 w Parku Miejskim w Pińczowie zaplanowano szereg atrakcji. Jarmark ekologiczny, Świętokrzyski Szlak Winiarski, regionalne stoiska, wystawy twórców czy piknik rycerski „Signum Polonicum” to tylko niektóre z nich. Wszyscy pasjonaci sportu i rekreacji od godziny 16.00 będą mogli wziąć udział w wydarzeniach sportowych, pokazie koni arabskich, I Ponidziańskich Regatach, czy pokazie aeroklubu pińczowskiego, jakie odbywać się będą na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Muzycznie imprezę wzbogacą występy zespołu Dob Blues Band oraz koncert szanty w wykonaniu grupy EKT Gdynia. Równolegle w kinie samochodowym odbywać się będą kolejne pokazy w ramach I Przeglądu filmów Andrzeja Barańskiego.
Ostatniego dnia festiwal przenosi się do królewskiego miasta Wiślicy, gdzie miejscowe Muzeum Archeologiczne, jako część Muzeum Narodowego Kielc, przygotowało Quest historyczny, zwiedzanie stanowisk archeologicznych z przewodnikiem oraz recitale organowe w Kolegiacie Wiślickiej. Szczegółowy harmonogram festiwalu "Na Ponidziu wiosna trwa" dostepny w załączniku.
„Pomysł takiego wydarzenia o charakterze nie tylko kulturalnym ale wręcz kulturowym zrodził się w głowie dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdaleny Kusztal” – wspominał obecny na konferencji przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś. „Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie, które inicjujemy w tym roku wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych na ziemi świętokrzyskiej dlatego, że jest to miejsce, które warto pokazywać nie tylko mieszkańcom naszego województwa ale wszystkim Polakom” – dodawał.
O szczegółowych atrakcjach, jakie czekają odwiedzających festiwal, mówił burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, zachęcając wszystkich do spędzenia sierpniowego weekendu właśnie w Pińczowie i Wiślicy. Aktualnie w Wiślicy trwają prace archeologiczne, w wyniku których odsłaniane są kolejne odcinki wzdłuż kolegiaty. Oprócz tego cały czas powstają kolejne odcinki podziemnego korytarza łączącego podziemia pod bazyliką z pawilonem archeologicznym. Właśnie o modernizacji tych obszarów mówił dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach prof. dr hab. Robert Kotowski.
Organizatorami wydarzenia „Na Ponidziu wiosna trwa” są lokalne stowarzyszenia, Urząd Miejski w Pińczowie wraz z Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury i Muzeum Regionalnym w Pińczowie, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Narodowe w Kielcach.