Piątek, 10 stycznia 2025 - Ady, Jana, Wilhelma

„Na Ponidziu wiosna trwa” w weekend 14-16 sierpnia! A A A

Ponidzie, o którym podczas konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie wspominał marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, jest tym obszarem, który zasługuje na większą uwagę turystów odwiedzających nasz region. „Potencjał jaki drzemie w Ponidziu zasługuje na to, aby go wyeksponować. Chcemy, aby zarówno Pińczów, jak i Wiślica, piękne miasta z bogatą historią, na nowo zostały odkryte przez turystów i ściągnęły ich w tę część naszego pięknego województwa” – mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

Trwający trzy dni festiwal rozpocznie się już w piątek, 14 sierpnia o godzinie 18.00 spotkaniem z reżyserem Andrzejem Barańskim, podczas którego widzowie będą mogli posłuchać rozmowy z nim oraz zobaczyć plakaty Andrzeja Pągowskiego do filmów pochodzącego z Pińczowa gościa wieczoru. Bogaty w rozmaite atrakcje scenariusz festiwalu zaprasza także do amfiteatru, gdzie odbędzie się koncert Wolnej Grupy Bukowina. Piątkowy wieczór zarezerwowany będzie dla miłośników kina, którzy będą mogli wziąć udział w I Przeglądzie filmów Andrzeja Barańskiego „Stopklatka”. W kinie samochodowym zaprezentowany zostanie film „Księstwo”. Organizatorzy zaplanowali także nocne zwiedzanie pińczowskich zabytków, które rozpocznie się na Wzgórzu św. Anny. Specjalna trasa nocnej wycieczki obejmie m.in.: Pałac Wielopolskich, Basztę Ogrodową, Synagogę Starą, Klasztor o.o. Franciszkanów-Reformatorów i kościół p.w. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, gdzie odbędą się krótkie koncerty organowe. Ostatnim etapem nocnej wyprawy będzie Muzeum Regionalne w Pińczowie i wystawa na wirydarzu muzeum.

Drugiego dnia już od godziny 12.00 w Parku Miejskim w Pińczowie zaplanowano szereg atrakcji. Jarmark ekologiczny, Świętokrzyski Szlak Winiarski, regionalne stoiska, wystawy twórców czy piknik rycerski „Signum Polonicum” to tylko niektóre z nich. Wszyscy pasjonaci sportu i rekreacji od godziny 16.00 będą mogli wziąć udział w wydarzeniach sportowych, pokazie koni arabskich, I Ponidziańskich Regatach, czy pokazie aeroklubu pińczowskiego, jakie odbywać się będą na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Muzycznie imprezę wzbogacą występy zespołu Dob Blues Band oraz koncert szanty w wykonaniu grupy EKT Gdynia. Równolegle w kinie samochodowym odbywać się będą kolejne pokazy w ramach I Przeglądu filmów Andrzeja Barańskiego.

Ostatniego dnia festiwal przenosi się do królewskiego miasta Wiślicy, gdzie miejscowe Muzeum Archeologiczne, jako część Muzeum Narodowego Kielc, przygotowało Quest historyczny, zwiedzanie stanowisk archeologicznych z przewodnikiem oraz recitale organowe w Kolegiacie Wiślickiej. Szczegółowy harmonogram festiwalu "Na Ponidziu wiosna trwa" dostepny w załączniku.

„Pomysł takiego wydarzenia o charakterze nie tylko kulturalnym ale wręcz kulturowym zrodził się w głowie dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdaleny Kusztal” –  wspominał obecny na konferencji przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś. „Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie, które inicjujemy w tym roku wpisze się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych na ziemi świętokrzyskiej dlatego, że jest to miejsce, które warto pokazywać nie tylko mieszkańcom naszego województwa ale wszystkim Polakom” – dodawał.

O szczegółowych atrakcjach, jakie czekają odwiedzających festiwal, mówił burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, zachęcając wszystkich do spędzenia sierpniowego weekendu właśnie w Pińczowie i Wiślicy. Aktualnie w Wiślicy trwają prace archeologiczne, w wyniku których odsłaniane są kolejne odcinki wzdłuż kolegiaty. Oprócz tego cały czas powstają kolejne odcinki podziemnego korytarza łączącego podziemia pod bazyliką z pawilonem archeologicznym. Właśnie o modernizacji tych obszarów mówił dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach prof. dr hab. Robert Kotowski.

Organizatorami wydarzenia „Na Ponidziu wiosna trwa” są lokalne stowarzyszenia, Urząd Miejski w Pińczowie wraz z Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury i Muzeum Regionalnym w Pińczowie, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Narodowe w Kielcach.

PLIKI

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Potrzeba tysiąc statystów do filmu „Znak sprzeciwu”

Krakowska grupa Rafael Film poszukuje statystów do filmu „Znak sprzeciwu” przedstawiającego...

Dziecięca Estrada Folkloru

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Kielcach organizują...

"Integrująca Gala Tańca” w KTT

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na "Integrującą Galę Tańca", która odbędzie się 11 stycznia o...

Sylwester w Teatrze im. Stefana Żeromskiego

W Sylwestra w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie można obejrzeć dwa spektakle:...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

VIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nocy niepojęta” w Kałkowie Godowie

W pierwszą sobotę stycznia w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi...

20-lecie Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach

Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach obchodzi w tym roku...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 181 365
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności