Stroje historyczne w miniaturze wykonała Wioletta Bara, wyjątkowa specjalistka od krawiectwa, która z pasji do szycia wykonała repliki dawnych ubiorów w małej formie. Miniatury są wysokości ok. 50 cm. Do dziś kilka z nich doczekało się także dużych realizacji w normalnych rozmiarach. Są to średniowieczne stroje m.in. dla bractwa rycerskiego, ale i renesansowe suknie oraz stylizacja ze schyłku XIX wieku z przeznaczeniem do artystycznych sesji fotograficznych.
Odwiedzający wystawę będą mogli podziwiać kunszt szycia oraz dowiedzą się, że żabot to ozdoba mocowana pod szyją z udrapowanego materiału, natomiast turniura to element sukni podkreślający tył bioder, a kaptur typu gremlin posiada charakterystyczny ogon. Dla Wioletty Bary – autorki strojów prezentowanych na wystawie, ulubioną formą są kryzy czyli okrągły plisowany kołnierz. Historia ubioru w miniaturze przybliży dużo więcej ciekawostek oraz zaprezentuje jak dawniej zadawano szyku. Te modne kiedyś stylizacje doskonale widoczne są w strojach prezentowanych na wystawie w muzeum, która ukazuje modę od średniowiecza, aż do początku XX wieku.
„…od początku XIV wieku, gdy ukształtował się ubiór krótki i dopasowany, z wyraźnie wyodrębnioną częścią górną i dolną w stroju męskim, bardzo już wówczas odmiennym od kobiecego, coraz bardziej zindywidualizowany i dostosowany do potrzeb poszczególnych klas społecznych…” - tak o jednym z kluczowych etapów rozwoju ubioru w świecie zachodnim pisze Francois Boucher w monumentalnym dziele pt.: „Historia mody. Dzieje ubiorów od czasów prehistorycznych do końca XX wieku (Warszawa 2003)”.
Nawet dla osób, które nie śledzą trendów na co dzień „Stroje historyczne
w miniaturze” w ciekawy sposób zilustrują charakterystykę przejść pomiędzy epokami. Wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy będzie dostępna od 7.07.2020 r. do 28.02.2021 r.
(źródło: Muzeum Zabawek i Zabawy)