W okresie międzywojennym obrazy przedstawiające obronę Lwowa w latach 1918-1919 znane były nie tylko w samym Lwowie, ale również na terenie całej Rzeczypospolitej. Prezentowano je na wystawach plastycznych, podczas rocznicowych obchodów, w Muzeum Historycznym Miasta Lwowa – najpierw w Sali Obrony Lwowa (1928), a później w Muzeum Obrony Lwowa (1938). Umieszczane były również w reprezentacyjnej przestrzeni lwowskich budynków publicznych, w gmachach polskich organizacji i jednostek wojskowych, a także w reprezentacyjnym holu pensjonatu „Lwigród” w Krynicy, zbudowanego przez przedsiębiorców lwowskich. (…) - dr Anna Myślińska.
Walki o Lwów rozegrały się w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919, której podłożem były starania Polaków o odzyskanie dawnych ziem i ustalenie wschodnich granic Rzeczypospolitej, a Ukraińców o wydzielenie państwa ukraińskiego, z obszaru wchodzącego dotychczas w skład Austro-Węgier.
Obrazy przedstawiające obronę Lwowa malowali przede wszystkim malarze lwowscy i związani ze Lwowem, tacy jak Wojciech Kossak, Kazimierz Sichulski, Kazimierz Olpiński i Stanisław Kaczor Batowski. Artyści podejmowali głównie tematy związane z pierwszym etapem walk w listopadzie 1918 roku. Obecnie znane są nieliczne z tych kompozycji, głównie na podstawie fotografii archiwalnej.
Źródło: MHKi