Herb województwa świętokrzyskiego nawiązuje do historycznej tradycji regionu oraz heraldyki z czasów I Rzeczypospolitej, kiedy to większa część obszaru obecnego województwa świętokrzyskiego wchodziła w skład ziemi sandomierskiej. Natomiast część terenów współczesnych powiatów jędrzejowskiego i kazimierskiego znajdowała się w ówczesnym województwie krakowskim. Granica między województwami przebiegała na linii rzek Nidzicy i Nidy.
W pierwszym polu tarczy znajduje się herb benedyktynów łysogórskich – podwójny złoty krzyż na błękitnym polu. Podwójny krzyż nosi nazwę arcybiskupiego lub patriarchalnego. Symbol ten pochodzi z Bizancjum. W czerwonym drugim polu znajduje się biały orzeł, zwrócony w prawo – herb dawnej ziemi krakowskiej, ale również herb państwa polskiego i niektórych miast królewskich, w tym Sandomierza. W polu trzecim i czwartym umieszczony jest herb dawnego województwa sandomierskiego, który oryginalnie przedstawiony był jako tarcza dwudzielna w słup. Obecnie w odpowiadającym jej trzecim polu znajduje się osiem czerwono-srebrnych pasów, a w błękitnym polu czwartym dziewięć złotych sześcioramiennych gwiazd.
Szczegóły na stronie: http://ompio.pl/2020/05/nasze-herby/?fbclid=IwAR2nVNCPCRq35s__0jYPXEFrBrvikFO5bKYH6_y3H0y_l4N-T2XxSkPBFCc
Źródło: OMPiO