Poniedziałek, 22 czerwca 2026 - Pauliny, Sabiny, Tomasza

Gustaw Herling-Grudziński w Kielcach - wspomnienia A A A

5 czerwca 1997 roku Herling-Grudziński, wspólnie z żoną Lidią Croce, odwiedził Muzeum Nrodowe w Kielcach  – Dawny Pałac Biskupów Krakowskich oraz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, które mieści się w murach jego dawnej szkoły. Pisarz z żoną zwiedził zabytkowe wnętrza pałacu w towarzystwie ówczesnego dyrektora muzeum Alojzego Obornego. Pobyt w Kielcach w czerwcu 1997 roku przywołał wspomnienia pisarza z czasów młodości, które przelał następnie na karty "Dziennika pisanego nocą":

"Odżyły naraz migawkowe niegdyś i zmatowiałe zdarzenia: tradycyjne przystanki na pryncypialnej ulicy Kielc, stara szkoła, ogród ze stawem (zimą ślizgawka) i alejkami sekretnymi (miejscem »randek«), plac katedralny, bazary, gdzie mieszkałem na drugiej stancji (po wyproszeniu mnie z pierwszej), droga na Karczówkę i sama Karczówka. Hen, hen, Góry Świętokrzyskie, zamglone na horyzoncie..."



Źródło: MNKi

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 392 914
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności