Poniedziałek, 22 czerwca 2026 - Pauliny, Sabiny, Tomasza

Historia ostrowieckiego bibliotekarstwa A A A

Ostrowieckie biblioteki, podobnie zresztą jak szkoły, powstawały najpierw przy kościołach parafialnych. Wiadomo, że już w połowie XVII wieku swoimi zbiorami książek dysponowały parafia po wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Denkowie oraz najstarsza ostrowiecka parafia, której pierwszym patronem był św. Uriel Archanioł zastąpiony później tzn. po tzw. potopie szwedzkim przez św. Michała Archanioła. Już wtedy dysponowała imponującym jak na tamte czasy księgozbiorem złożonym z 63 woluminów. Należy przypuszczać, że prywatne biblioteki w swoich dworach i pałacach posiadali XVII-XVIII i XIX-wieczni właściciele Ostrowca i dóbr ostrowieckich z rodów Ostrogskich, Wiśniowieckich, Lubomirskich, Sanguszków, Czartoryskich, Dobrzańskich, Łubieńskich, Laskich i Wielopolskich. Społeczna potrzeba publicznego udostępniania książek pojawiła się na przełomie XIX i XX wieku, choć już w 1875 roku pierwszą w dziejach miasta, aczkolwiek bardzo krótko działającą księgarnię, otworzyła Helena Prendowska” - pisze na stronie N. Zięba. Więcej na www.facebook.com/pages/category/Community-Center/Miejskie-Centrum-Kultury-w-Ostrowcu-Świętokrzyskim-140717669314091

#zostańwdomu & #kulturawkwarantannie

ZDJĘCIA

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 76 387 215
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności