Sobota, 11 stycznia 2025 - Feliksa, Honoraty, Marty

Rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza A A A

Dziś mija 174. rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza - powieściopisarza i publicysty, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1905 za całokształt twórczości.

Pisarz urodził się 5 maja 1846 r. we wsi Wola Okrzejska na Podlasiu w zubożałej rodzinie szlacheckiej. Miał cztery siostry i brata. Rodzina przenosiła się kolejno do Grotek, Wygnanowa, Potkanny koło Przytyka, Grabowców i Wężyczyna, aby od 1861 roku osiąść na stałe w Warszawie. Od 1858 roku Sienkiewicz uczęszczał do kilku gimnazjów warszawskich, mieszkając na ogół nie z rodziną, lecz na stancji. W szkole interesował się historią i literaturą. Trudne położenie finansowe rodziny sprawiło, że wcześnie musiał na siebie zarabiać między innymi jako guwerner. W tym charakterze w wieku dziewiętnastu lat trafił np. do domu Weyherów w Płońsku. Prawdopodobnie w tym czasie napisał swoją pierwszą niepublikowaną powieść - Ofiara. Zgodnie z wolą rodziców Henryk Sienkiewicz zdał na wydział lekarski Szkoły Głównej Warszawskiej. Z czasem zrezygnował ze studiów medycznych i podjął studia prawnicze, by w ostateczności przenieść się na Wydział Filologiczno-Historyczny.

Na czas studiów przypadają pierwsze próby literackie Sienkiewicza. W 1867 roku Tygodnik Ilustrowany nie przyjął do druku jego wierszowanej Sielanki młodości. Młody autor przerzucił się na prozę. Napisał swoją pierwszą powieść Ofiara (nie zachowała się), pracował też nad drugą - Na marne (wydrukowaną w 1872). W 1869 debiutował jako dziennikarz. W 1876 wyjechał wraz z Heleną Modrzejewską oraz grupą znajomych do USA. Z tego okresu pochodzą: Listy z podróży, Szkice węglem, Komedia z pomyłek, Przez stepy, W krainie złota, Za chlebem, Latarnik, Wspomnienia z Maripozy, Sachem. Pisarz wócił do Europy w 1878 roku. W 1880 napisał utwór historyczny Niewola tatarska, pracował nad powieścią historyczną Ogniem i mieczem, która zaczęła się ukazywać w odcinkach od 2 maja 1883 do 1 marca 1884 roku. Pisarz rozpoczął prace nad kolejną częścią Trylogii - Potopem. Po powrocie do Warszawy ukazała się trzecia część Trylogii – Pan Wołodyjowski. Trylogia wyniosła Sienkiewicza na szczyty popularności i uczyniła z niego najpopularniejszego pisarza polskiego. W 1892 roku Sienkiewicz podpisał umowę na powieść Rodzina Połanieckich, książkowe wydanie ukazało się w 1895 roku. W 1893 roku pisarz przystąpił do przygotowań nad powieścią Quo vadis. Koniec lat osiemdziesiątych i początek lat dziewięćdziesiątych to dla Sienkiewicza okres bardzo wytężonej pracy nad kilkoma powieściami. W lutym 1895 roku napisał pierwsze rozdziały Quo vadis. Powieść zaczęła się ukazywać drukiem w marcu 1895 roku w Gazecie Polskiej (w Warszawie), w Czasie (w Krakowie) oraz Dzienniku Poznańskim (w Wielkopolsce). Książka do dziś cieszy się wyjątkową popularnością, została przetłumaczona na wiele języków.

W 1900 roku pisarz obchodził swój jubileusz pracy twórczej. Otrzymał od społeczeństwa majątek w Oblęgorku. W tym samym roku Uniwersytet Jagielloński przyznał mu tytuł doktora honoris causa.  W 1905 roku otrzymał nagrodę Nobla za całokształt pracy artystycznej. W 1910 ukazała się w odcinkach w Kurierze Warszawskim jego powieść skierowana dla młodzieży pod tytułem W pustyni i w puszczy.

Po wybuchu I wojny światowej Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii. Był, obok Ignacego Jana Paderewskiego, założycielem Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Zmarł w Vevey 15 listopada 1916, gdzie go pochowano kościele katolickim. W 1924 r. jego prochy sprowadzono do Warszawy do podziemi katedry Świętego Jana.
 

"O sole mio" – zajęcia z klasycznej emisji głosu w WDK

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach ma wyjątkową, unikatową ofertę dla pasjonatów śpiewania –...

Potrzeba tysiąc statystów do filmu „Znak sprzeciwu”

Krakowska grupa Rafael Film poszukuje statystów do filmu „Znak sprzeciwu” przedstawiającego...

Dziecięca Estrada Folkloru

Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego wraz ze Starostwem Powiatowym w Kielcach organizują...

"Integrująca Gala Tańca” w KTT

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na "Integrującą Galę Tańca", która odbędzie się 11 stycznia o...

Sylwester w Teatrze im. Stefana Żeromskiego

W Sylwestra w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach będzie można obejrzeć dwa spektakle:...

Sylwester w Kielcach – wystąpi Baranovski

Baranovski będzie gwiazdą tegorocznego Sylwestra Miejskiego, który odbędzie się na kieleckim...

VIII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Nocy niepojęta” w Kałkowie Godowie

W pierwszą sobotę stycznia w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski Pani Ziemi...

20-lecie Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach

Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru im. Stefana Żeromskiego Loża 3 w Kielcach obchodzi w tym roku...

Powered by Actualizer & Heuristic
Copyright © 2014 by PIK KIELCE
Licznik odwiedzin: 66 202 139
Polityka prywatności | Mapa strony

Cookies

Ta strona korzysta z cookies, które instalowane są w Twojej przeglądarce, więcej informacji w Polityce Prywatności